Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejhledanějšími v Evropě jsou i tři Češi. Europol nasadil komiksovou kampaň

Ukázka komiksu kampaně Europolu „Můžeš být našim novým hrdinou?“, která má občany podnítit k tomu, aby pomohli s dopadením hledaných osob. foto: Zdroj: Europol

Policejní orgán Europol aktualizoval seznam nejhledanějších zločinců v Evropě. Mezi šesti desítkami uprchlíků před spravedlností a podezřelých ze závažné kriminality jsou i tři Češi. Nová kampaň Evropské sítě pátracích týmů ENFAST s mottem „Staneš se naším novým hrdinou?“ má pomoci seznam zkrátit. Její součástí jsou komiksy se superhrdiny napsané podle skutečných případů.
  11:42

Ukázka komiksu kampaně Europolu „Můžeš být našim novým hrdinou?“, která má občany podnítit k tomu, aby pomohli s dopadením hledaných osob.

Podle Europolu může i jediný tip pomoci při dopadení nebezpečného člověka a zachránit tak potencionální oběti. „Superhrdinové nejsou jen v komiksech. K tomu, abyste se stali hrdinou, nepotřebujete nadlidské schopnosti, stačí mít oči na stopkách,“ apelují Europol a ENFAST ve své komiksové kampani.

„Každý z nás se může stát obětí trestného činu. Prosíme vás, abyste věnovali několik sekund a prohlédli si snímky uprchlíků a zkontrolovali, zda některého z nich nepoznáváte,“ vyzývá Europol občany.

Spolupráce vyšetřovatelů napříč zeměmi EU i občanů unijních zemí je klíčová, uvedla šéfka Europolu Catherine De Bolleová. „Tito zločinci prchají ze země do země a opakovaně se pokoušejí uniknout orgánům spravedlnosti,“ připomněla.

Evropská policejní organizace zveřejňuje seznam nejhledanějších osob od roku 2016, celkem se na něm objevilo 408 profilů. Zadrženo bylo 146 uprchlíků ze seznamu, k padesáti z nich dovedlo právě toto zveřejnění. Jen od předchozí kampaně na podzim 2022 bylo vyřešeno 21 případů, uvedl Europol.

Hledaní jsou pachatelé vražd, obchodování s lidmi, ozbrojených loupeží či počítačové kriminality.

Tipy týkající se pohybu hledaných evropských padouchů mohou lidé posílat online , ENFAST na ně reaguje nepřetržitě.

Na následujících stránkách najdete profily tří hledaných Čechů na seznamu Europolu.

Hledaný Vilém Kováč

Vilém Kováč

Devětačtyřiceti letý Vilém Kováč je hledaný z důvodu podezření ze závažné drogové činnosti. Jako hlava zločinecké skupiny měl organizovat rozsáhlé obchody s drogami v České republice, ale také v Polsku, Libanonu, Řecku, Slovinsku, Německu, Španělsku, Francii, Nizozemsku, Lotyšsku, Litvě a Rusku. Europol skupinu označil za nebezpečnou. Kováčovi hrozí až 18 let odnětí svobody. Česká republika na něj vydala evropský zatykač.

Datum narození: 10. 10. 1974

Pátrání vyhlášeno: 1. 12. 2022

Bydliště: okres Liberec

Ozbrojen: ano

Výška: 165 až 175 cm

Zdánlivé stáří 45 až 50 let

Postava: obézní

Barva vlasů: hnědočerné

Tvar vlasů: rovné

Střih vousů: strniště

Barva očí: hnědá

Hledaný Norbert Kijonka

Norbert Kijonka

Hledaný Norbert Kijonka je odsouzen na 6,5 roků odnětí svobody za drogové delikty. Úřadům se skrývá od roku 2016. Policií je podezříván z pokračování v trestné činnosti v rámci zločinecké skupiny. Pohybuje se především v České republice, Polsku a Německu s padělanými doklady. Europol ho označil za ozbrojeného a velmi nebezpečného díky jeho vojenskému výcviku, zbraně je schopen použít proti ostatním. V Česku je na něj vydán evropský zatykač.

Datum narození: 17. 4. 1973

Pátrání vyhlášeno: 25. 7. 2016

Bydliště: okres Karviná

Ozbrojen: ano

Výška: asi 180 cm

Zdánlivé stáří: 40 až 45 let

Postava: střední

Barva vlasů: hnědé

Barva očí: modrá

Hledaný Ondřej Kára

Ondřej Kára

Ondřej Kára byl odsouzený k 13 letům odnětí svobody za drogové delikty. V letech 2015 až 2016 se jako člen zločinecké skupiny, působící na území České republiky a Švýcarska, podílel na obchodu s drogami. Měl mít za úkol jejich nákup a koordinaci drogových kurýrů a veškerou komunikaci. Na Káru vydala Česká republika evropský zatykač.

Datum narození: 25. 10. 1978

Pátrání vyhlášeno: 2. 9. 2020

Bydliště: okres Česká Lípa

Ozbrojen: ne

Výška: 180 až 185 cm

Zdánlivé stáří: 41 až 45 let

Postava: střední

Barva vlasů: hnědočerné

Barva očí: zelená

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!