Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Při zátahu po celé Evropě zatkla policie 44 členů mafie. Devět z nich v Česku

Česko

  16:20aktualizováno  18:17
Při obřím zátahu zatkla policie v 9 evropských zemích 44 lidí podezřelých ze zločinného spolčení, uvedl Europol. Devět členů mafie bylo zatčeno v Česku. Podle prohlášení Europolu šlo o jednu z nejnebezpečnějších zločineckých sítí v Evropské unii.

Devět osob bylo zatčeno i ve Francii a sedm lidí zatkli policisté na Slovensku a v Litvě. Kromě toho policie zasahovala také v Lotyšsku, Polsku, Norsku, Německu, Španělsku a USA. Informovala o tom v pátek unijní policejní organizace Europol.

Vyšetřování v osmi zemích odhalilo, že několik zločineckých organizací spolupracovalo na provádění rozsáhlých kriminálních aktivit v Evropské unii i mimo ni. Mezi ně patří mimo jiné obchodování s drogami, praní špinavých peněz a nezákonné obohacování.

Policie prohledala během zátahu skoro stovku míst po celé Evropě, kde zajistila velké množství nelegálních drog, jako je kokain, hašiš a konopí a metamfetamin. Předpokládá se, že zločinecká síť je napojena na velké organizace obchodující s drogami mimo Evropskou unii. Zásilky drog byly nalezeny mimo jiné v plavidlech a nákladních autech, často ukryté v sofistikovaných skrytých přihrádkách.

Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce koordinovaná Europolem a Eurojustem byla zásadní pro postavení pachatelů před soud, kteří se všichni nacházeli v různých zeměpisných lokalitách po celém světě.

Europol od počátku poskytoval nepřetržitý vývoj a analýzy zpravodajských informací, které umožňovaly identifikaci cílů a mapování jejich trestné činnosti. Během akčního dne byli na místě ve Francii, České republice, Slovenské republice a Španělsku nasazeni celkem 4 její důstojníci, kteří zajistili rychlou analýzu shromažďovaných dat a podle potřeby upravovali strategii.

„Zločinci umějí dobře spolupracovat bez ohledu na hranice - a operace jako tato dnes ukazují, že justiční a policejní orgány to dovedou rovněž. Úspěch této operace ukazuje, jak účinné a dalekosáhlé mohou být naše akce, když spojíme síly,“ uvedl ředitel odboru závažného a organizovaného zločinu Europolu Jari Liukku.

„Na akci se podílela Národní protidrogová centrála PČR, zadrženo bylo devět osob z nichž osm je stíháno vazebně,“ uvedla na twitteru česká policie. O podrobnostech chce informovat v následujících dnech. Europol uvedl, že kromě Národní protidrogové centrály se na zátahu na území ČR podílelo také krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, pobočka v Liberci. Celkem se do akce zapojily úřady v 11 zemích.

Autoři: ,