Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci vydali Ransdorfa stíhání

Česko

ŠTRASBURK Evropský parlament včera podle očekávání zbavil imunity českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). O tento krok loni zákonodárný sbor požádaly české úřady v souvislosti s nehodou, při níž poslanec předloni v Praze autem porazil ženu.

Zbavit Ransdorfa imunity, což je nezbytná podmínka pro případné trestní stíhání, jednomyslně doporučil výbor europarlamentu pro právní záležitosti. Proti tomuto kroku se nestavěl ani sám poslanec. „Já proti tomu nic nemám. Já jsem od počátku po oné autonehodě deklaroval, že imunitu neuplatňuji a uplatňovat nehodlám,“ řekl včera Ransdorf.

Případ, kterým se jeho kolegové zabývali, se odehrál předloni v červnu, kdy Ransdorf srazil vozem ženu na přechodu v Praze 6. Chodkyně utrpěla podle tehdejších informací médií lehčí zranění, oděrky na hlavě a na rukou. Pro europoslance to není jediný podobný případ. V červenci 2008 totiž na přechodu v české metropoli porazil autem dívku, která byla převezena do nemocnice se zraněními.

Ransdorf také k případu, kvůli němuž ho kolegové zbavili imunity, řekl, že v něm česká policie porušila trestní řád. Jako trestní kauzu je prý povinna nějakou událost označit do dvou měsíců.

„V mém případě se to tak stalo až po 11 měsících,“ řekl. „Já jsem se o tom, že je o mně vedena trestní kauza, dozvěděl až z dopisu EP, přestože v rovině občansko-právní byla záležitost uzavřena mimosoudním vyrovnáním.“

Zvláštní je podle něj rovněž okolnost, že žena, kterou autem srazil, nastoupila do pracovní neschopnosti až 54 dní po nehodě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!