Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podrazili jste mě, řekl SPD Blaško a skončil. Lže a zradil voliče, zuří šéf Okamura

Hynek Blaško. foto: archiv SPO

Europoslanec Hynek Blaško ve středu oznámil, že končí v hnutí SPD. V dopise šéfovi hnutí Tomiu Okamurovi mimo jiné uvedl, že se hnutí holedbá demokracií, ale realita je odlišná. „Stanovy vám umožňují vyhazovat členy, likvidovat krajské a místní organizace bez řádného zdůvodnění,“ napsal v dopise. „Psychicky to nezvládl, urazil se, lže o SPD,“ oponuje předseda hnutí, podle kterého je za odchodem Blaška to, že ho SPD nevybralo do boje o Hrad.
  9:17aktualizováno  10:14

V dopise si Blaško nebere servítky především s předsedou SPD. Podle jeho slov se obklopuje jen lidmi, kteří jsou mu loajální a nedovolí si oponovat. Podle Blaška také zasahuje do skladby regionálních volebních kandidátek.

Právě Blaško již květnu oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Okamura však v sobotu řekl, že jediným kandidátem hnutí pro prezidentské volby je poslanec Jaroslav Bašta.

Europoslanec rovněž poznamenal, že členové, kteří si oponovat dovolí, jsou bez milosti vyhozeni. „Byť se jedná o lidi, kteří hnutí obětovali svůj čas a peníze, protože byli skálopevně přesvědčeni o správnosti toho, co dělají a co obětují,“ píše dále Blaško s tím, že jejich chybou bylo, že chtěli tu demokracii, kterou SPD propaguje.

„Organizace vytvoří, dle názorů členské základny, kandidátní listiny a vy jim je překopete a dosadíte lidi, kteří nejsou nijak spjati s daným regionem, a navíc pochází z konkurenčních stran, jako ČSSD, ODS a dalších, kteří do hnutí vnáší manýry těchto stran. Členům se to nelíbí a pokud nesouhlasí jsou vyhozeni,“ stojí dále v dopise.

„Pranýřovali jste mě“

Členská základna se podle jeho slov neustále zmenšuje. Blaško má však za to, že Okamurovi to je jedno. „V minulosti jsem na to poukazoval na grémiích, ale v zápisech o tom není ani slovo,“ uvedl europoslanec.

Ten také poznamenal, že se stal zrádcem za to, že nepodpořil kandidáta SPD do Senátu. Blaško totiž podpořil kandidáta Trikolory. „Pranýřovali jste mě na grémiu dosti nechutným způsobem a dnes se na mnohých místech s Trikolorou spojujete a já byl zrádce. Musím však říci, že mě to těší, že to děláte v zájmu občanů,“ doplnil s tím, že po jeho označení za zrádce komunikace mezi ním a Okamurou skončila.

„Dělal jste, že neexistuji. Přijal jsem vaši hru a snažil se o totéž. Myslím, že se nám ta hra povedla, ovšem ke škodě věci,“ napsal dále Okamurovi a současně dodal: „Jsem zklamán, a proto odcházím.“

Na slova europoslance reagoval již i Okamura. Podle něj pravý důvod odchod z SPD je úplně jednoduchý. „Pan Blaško se urazil, zradil a podrazil voliče SPD, díky kterým se stal europoslancem, a to jen proto, že chtěl být prezidentem, ale 250 členů celostátního grémia SPD v sobotu demokratickým hlasováním jednomyslně vybralo jako kandidáta na prezidenta za SPD Jaroslava Baštu,“ uvedl Okamura.

„Psychicky to nezvládl, urazil se“

Podle něj nikdo z členů grémia Blaška nenavrhl. „A pan Blaško tuto situaci teď psychicky nezvládl, urazil se, lže o SPD, upřednostnil svoje ego a chová se jako malé uražené dítě, kterému rozkopali bábovičky. A není náhoda, že tento krok udělal těsně před volbami, aby co nejvíce poškodil SPD a naopak podpořil Fialovu vládní pětikoalici,“ uvedl dále předseda hnutí a současně dodal:

„Místo aby nadále pracoval pro voliče SPD, kteří ho zvolili, a díky kterým má lukrativní plat europoslance. Jsem z přístupu pana Blaška lidsky velmi zklamaný.“

Blaško na konci května na svém facebookovém profilu sdělil, že chce kandidovat na prezidenta. Své příznivce vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisem petičních archů. SPD v sobotu 10. září oznámilo médiím, že kandidátem hnutí na prezidenta bude bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a nynější poslanec Bašta. Podpořilo ho 20 poslanců SPD. Okamura pak doplnil, že Bašta je jediným kandidátem hnutí.

Autoři: ,