Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eurovolby: první úspěch krajní pravice

Česko

AMSTERDAM Nizozemská protiimigrantská Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse s největší pravděpodobností vstoupí do Evropského parlamentu. Nizozemci hlasovali již včera a podle volebních odhadů, které zveřejnila média, získala Wildersova krajní pravice zhruba 15,3 procenta hlasů. Pokud se odhad výsledků naplní, strana by získala čtyři europoslanecká křesla z celkových 25, které má Nizozemsko přidělené.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

V rámci země by přitom obsadila druhé místo za křesťanskodemokratickou CDA současného premiéra Jana Petera Balkenendeho, která podle zpřesněného odhadu získala 19,6 procenta odevzdaných hlasů. Koaliční Strana práce (PvdA) by získala 13,9 procenta hlasů a patřilo by jí třetí místo.

„Moji voliči říkají, že je tam (ve Straně pro svobodu) nejméně jeden člověk, který říká to, co si myslí miliony lidí. A to je přesně to, co dělám já,“ řekl agentuře AFP krátce po zveřejnění odhadů Wilders.

Takto velký úspěch kontroverzního politika je překvapením, přestože se čekalo, že strana posílí. Ve volbách před pěti lety krajní pravice získala jen zhruba tři procenta hlasů. Pětačtyřicetiletý poslanec nizozemského parlamentu je přitom za hranicemi Nizozemska známý především svým kontroverzním filmem o koránu Fitna (Rozvrat), kvůli němuž má v současnosti problémy. Před nedávnem jej totiž začala stíhat policie kvůli údajnému podněcování k násilí a k diskriminaci. Snímek, jehož pokračování Wilders chystá na příští rok, navíc po svém zveřejnění vyvolal sérii demonstrací v muslimském světě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!