Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nerudová: O eurokomisaři rozhodne i vývoj na domácí scéně. Kolik chce pro hnutí STAN mandátů?

Kandidátku Starostové a osobnosti pro Evropu povede ve volbách do Evropského parlamentu Danuše Nerudová. | foto: Radek Vebr, MAFRA

Premium Rozhovor
Od příštího týdne přebere štafetu od ministra vnitra Víta Rakušana, co se debat Bez cenzury týče. Danuše Nerudová, která v prezidentských volbách počátkem roku 2023 skončila třetí na pásce, vyrazí do sálů bavit se s lidmi o Evropské unii. Je totiž „jedničkou“ na kandidátní listině Starostů a nezávislých osobností. Nemíří ale ještě výš?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Premiér Petr Fiala často opakuje, že je nutné vyslat za Českou republiku na pozici eurokomisaře takovou osobnost, která Evropskou unii velmi dobře zná a oni zde zase znají ji. Jen tehdy prý máme šanci na silnější portfolio, které jsme doposud neměli. Není to svým způsobem vymezování se vůči vám – náznak, že takovou šanci nemáte? Protože vy jste kandidátka STAN a hnutí má podle nepsané dohody z období vzniku vládní pětikoalice v ČR právo někoho navrhnout...
To je velmi předčasná otázka. Nejdříve proběhnou volby do Evropského parlamentu, které mohou rozdat karty úplně jinak. A zřejmě se tak i stane. Zjevně se také přeskupí síly, co se frakcí v EP týče. A v neposlední řadě proběhne i změna na domácí politické scéně v závislosti na tom, kolik ten který subjekt získá mandátu.

Takže nyní bychom neměli vést debatu o osobnostech, ale o tom, jaké portfolio si pro sebe ČR představuje. Jestli tím silným by byla oblast vnitřního trhu, hospodářství či případně úplně nová oblast, která podle mě teprve vznikne. A to sice prosazování Green Dealu s ohledem na ekonomické dopady. Více k tomu nyní říci nechci.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: