Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Evropa a USA ruku v ruce k Jupiteru

Česko

Americký úřad NASA a Evropská kosmická agentura ESA, jejímž členem je i Česko, oznámily, že připravují společný ambiciózní výzkum Jupiteru, Saturnu a jejich měsíců.

Obě agentury chtějí k obřím planetám vyslat do konce příštího desetiletí sondy, které mají mimo jiné přinést nové poznatky o obyvatelnosti jejich některých přirozených satelitů.

Plány zatím existují jen v hrubých obrysech. Na přípravě obou misí budou pracovat odborníci NASA a ESA souběžně, prvním cílem ale bude největší planeta sluneční soustavy Jupiter.

Američané připraví sondu, která bude zkoumat zaledněný měsíc Europu, pod jehož ledovým povrchem se může skrývat oceán. Evropští kolegové budou mít na starosti zařízení k pozorování největšího Jupiterova měsíce Ganymeda. Na svou cestu se oba přístroje mají vydat v roce 2020. K Jupiteru by měly doputovat přibližně o šest let později. Na oběžných drahách měsíců stráví tři roky, po nichž své poslání zakončí dopadem na povrch těchto satelitů.

„Je to spojená mise. S oběma zařízeními chceme pozorovat Jupiterův systém jako celek,“ zdůraznil francouzský astronom Michel Blanc.

NASA odhaduje náklady na svou část této mise na tři miliardy dolarů (přes 68 miliard korun), Evropa počítá s 850 miliony eur (24,5 miliardy korun). Ani jeden z účastníků ale zatím nemá tyto finance zajištěné, upozornil internetový server space.com.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!