Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropa jde tvrdě na energetiky

Česko

BRUSEL Evropský parlament v prvním čtení schválil tvrdší podobu liberalizace trhu s elektřinou v Evropské unii, než na jaké se nedávno dohodly členské státy.

Zatímco europoslanci požadují majetkové dělení elektrárenských firem, státy chtějí umožnit i kompromisní řešení, jež by jednotlivým společnostem umožnilo, aby si zachovaly vliv ve výrobě i v přenosové síti.

Zákonodárci ovšem návrh, který vychází z dílny Francie a Německa, včera odmítli. Odlišný názor parlamentu tak znamená, že státy a poslance čeká maraton jednání, jenž by je měl přivést ke kompromisu, ale také nemusí. Návrh, který schválil parlament, znamená, že elektrárenské společnosti, které vlastní výrobu i přenosovou síť, si budou muset vybrat ze dvou řešení. V případě první možnosti by musely prodat přenosovou síť zcela jiné společnosti, což se označuje jako plný unbundling.

V případě, že by si vybraly druhé řešení, nemusely by přenosovou síť prodávat, ale ztratily by nad ní kontrolu. Její řízení by totiž převzal takzvaný nezávislý systémový operátor (ISO), který by ji ovládl, a původní vlastník by neměl na její chod žádný vliv.

Obě řešení mají přinést na trh s elektřinou větší konkurenci, jak tvrdí Evropská komise, která za těmito návrhy stojí. Členské státy se ovšem na začátku června dohodly ještě na dalším řešení, které označují jako třetí cestu. To navrhly Francie a Německo, které by majetkové dělení elektrárenských společností postihlo patrně nejvíc v celé unii.

Takzvaná třetí cesta rovněž počítá se vznikem operátora, který by vládl přenosové soustavě, s tím rozdílem, že původní vlastník by si zachoval část svého vlivu.

Aby tato možnost byla vůbec reálná, Evropská komise pro ni vytvořila několik zásadních omezení, ale i tak je vnímána jako nejmírnější varianta ze všech tří. Pro Česko není liberalizace trhu s elektřinou tak zásadní jako liberalizace trhu s plynem, o níž bude parlament hlasovat na konci července. V Česku totiž výrobu elektřiny vlastní ČEZ a přenosovou soustavu ČEPS. Přestože obě společnosti vlastní stát, Evropské komisi takové oddělení stačí.

V případě plynu je ovšem situace odlišná. U něj Češi podporují takzvanou třetí cestu, která funguje úplně stejně jako u elektřiny. V ČR vlastní výrobu i přepravní soustavu plynu společnost RWE Transgas a případná liberalizace by se jí citelně dotkla.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...