Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

Na Evropu se žene vlna veder, rtuť má vyšplhat až ke 45 stupňům foto: Profimedia.cz

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až tropické počasí. Očekávají se teploty minimálně kolem 30 stupňů, přičemž ve čtvrtek by se v Berlíně mohly dokonce vyšplhat až na 37 stupňů. Vedra se nevyhnou ani Česku.
  16:35

Do Středomoří se přihnal horký pouštní vzduch ze severní Afriky, podle meteorologů je to však jen začátek. Teploty v oblíbených destinacích na jihu Evropy, kde Češi rádi tráví dovolenou, porostou ještě výš. Už před několika dny hlásily zhruba o deset stupňů víc, než bývá v tomto období zvykem.

Vedra neminou ani našeho nejbližšího souseda. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne Německo zasáhnou tropické hodnoty, teploty vyšplhají nejméně na 30 stupňů, ve čtvrtek hrozí v Berlíně až 37 stupňů, píšou tamní média.

Tropy v ČR jen ojediněle, mírní meteoroložka

Vedro dorazí také do Česka. Tropického dne bychom se měli podle předpovědi dočkat už v pondělí 17. června, kdy teploty překročí pomyslnou hranici 30 stupňů. A další dny bude ještě tepleji. Na úterý pak podle portálu accuweather.com bude 33 stupňů a ve středu dokonce 34 °C.

Podle meteoroložky z Českého hydrometeorologického ústavu Markéty Augustinové může být ale výklad nejistý, protože jde o vzdálený výhled.

„V Evropě se příští týden oteplí, teploty v Česku ale ojediněle dosáhnou až tropických hodnot,“ uvedla pro iDNES.cz. Letní teploty by příští týden podle ní měly trvat dva až tři dny. „Nejedná se ale o nijak nestandardní situaci,“ uvedla s tím, že červnové teploty kolem 30 stupňů nejsou nijak výjimečné.

„Na začátku příštího týdne bude do Evropy proudit od jihozápadu teplý vzduch. Teploty u nás budou postupně překračovat i 30 stupňů, v Itálii a na Balkánském poloostrově bude i přes 35. Tropické teploty u nás pravděpodobně nevydrží dlouho, už ze středy na čtvrtek (20. 6.) dorazí studená fronta a ochladí se. Na jihovýchodě Evropy budou tropické teploty pokračovat,“ dodala meteoroložka Jana Hujslová.

Největší vedra budou zejména na jihu Evropy. „Na jihu Španělska budou teploty mezi 40 až 45 °C, v Africe a na jihu Portugalska budou silné vlny veder,“ uvedl pro britský deník Express meteorolog Jim Dale.

Například portál WeatherOnline informuje, že na jihu Evropy se začne oteplovat už v následujících dnech. V Madridu se mají tepoty vyšplhat na začátku příštího týdne ke 32 stupňům a v Aténách až ke 36 stupňům.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...