Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropané odmítají islám. Bojí se?

Česko

LONDÝN/ŽENEVA Poprvé začali do Evropy ve velkém přicházet v 50. a 60. letech minulého století. Tehdy zejména muslimští muži byli najímaní na nejrůznější manuální práce – v poválečném období se totiž hojně stavělo. Vzhledem k doznívajícím vazbám na kolonie přijížděli do Francie hlavně Alžířané, Maročané a Tunisané, do Británie zase Pákistánci, Indové a Bangladéšané. Spolková republika Německo tehdy nabírala pracovní síly v Turecku. Turci se ale usadili i v Rakousku, Švýcarsku či Nizozemsku. Dnes v zemích Evropské unie žije podle odhadů asi 16 milionů muslimů. A zatímco 80. a 90. léta byla obdobím budování nových velkých mešit, nyní je situace opačná – většina států si nepřeje, aby na jejich území vznikaly další islámské svatostánky. Podle expertů za vším stojí obavy obyvatel, že se muslimové „nepřizpůsobují a nepřijímají západní hodnoty“, a jsou proto hrozbou pro bezpečnost. „Evropané se cítí ohroženi,“ citoval list The USA Today Daniele Jolyovou z univerzity v britském Warwicku.

Zákaz minaretů ve Švýcarsku Kontroverze vyvolává zejména muslimské zahalování, ale i mešity, jak je vidět na některých případech z nedávné doby. Loni v listopadu si například Švýcaři odhlasovali v referendu, že u islámských modliteben v zemi se nesmějí stavět minarety. Pro zákaz se tehdy vyslovilo 58 procent těch, kteří přišli k volebním urnám. V italském Miláně již několik let usiluje vláda o uzavření místní mešity, zatím ale neúspěšně. Velké boje se vedou o výstavbu mešity nazvané London Markaz, která má být největší a nejdražší v Evropě. Třípatrová mešita by měla vzniknout na východě britské metropole a mělo by se do ní vejít až 70 tisíc věřících. Místní úřady ale zatím nedaly povolení ke stavbě. A pochybnosti vyvolává i organizace Tablíghí Džamát, která za stavbou stojí. Údajně je totiž napojená na některé radikální islámské skupiny.

V České republice žije jen několik tisíc muslimů, kteří se scházejí ve dvou stálých mešitách v Brně a v Praze. Opakované pokusy o výstavbu dalších svatostánků například v Teplicích zablokovaly české úřady.

Autor: