Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posilující dávky mohou snížit imunitu, varuje EMA. Souhlasí i někteří čeští vědci

Česko

  17:11
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyjádřila pochyby o očkování proti koronaviru druhou posilující dávkou. Podle zástupce agentury Marka Cavaleriho neexistují žádná data, která by hovořila ve prospěch čtvrté dávky stávajících vakcín. Opakovaná vakcinace podle Cavaleriho může mít dokonce opačný účinek, tedy snížení imunity.

„Zatímco přeočkování může být součástí pohotovostního plánu, opakovaná očkování v krátkých intervalech nejsou udržitelná v dlouhodobé strategii,“ uvedl podle agentury Reuters Cavaleri.

Přeočkování po čtyřech měsících podle agentury může dokonce vést ke snížení imunitního systému. Cavaleri zároveň uvedl, že v souvislosti s variantou covidu omikron je nutné získat další data, aby bylo jasné, zda jsou současné vakcíny účinné i proti této mutaci. 

EMA svým vyjádřením reagovala na rozhodnutí několika zemí světa, které chtějí nejrizikovějším skupinám obyvatel nabídnout čtvrtou dávku vakcíny. O takovém postupu uvažuje například Dánsko, už v úterý podání čtvrté dávky například onkologickým pacientům schválilo Řecko. Druhou posilující dávku už začaly využívat například Izrael či Chile.

Postup těchto států kritizuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž by prioritu měla mít snaha o očkování v chudých zemích, kde zatím vakcínu dostalo jen velmi málo obyvatel.

Vůči přeočkovávání obecně mají pochybnosti i někteří čeští odborníci. Přirozenou vakcínou se podle imunologa Vojtěcha Thona stal sám omikron, který ochrání i před dalšími variantami covidu.

Souhlasí s ním i například vedoucí oddělení virologie Centra klinických laboratoří Hana Zelená, podle níž přirozeně prodělaná infekce vždy zaručí nejkvalitnější imunitu.

Autor: