Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Migrační balíček EU: Češi hlasovali jen pro něco. ANO chce mimořádnou schůzi

Evropský parlament ve Štrasburku (4. října 2023) foto: ČTK

Čeští europoslanci některé části migračního balíčku podpořili, jiné ale odmítli. Návrhy podle nich neřeší problém migrace komplexně a nejsou dostatečně ambiciózní. Českým zástupcům v Evropském parlamentu rovněž vadí, že normy se nezabývají tím, jak migraci předcházet. Hnutí ANO podá kvůli schválení migračního paktu návrh na svolání mimořádné schůze Sněmovny, řekla na středeční debatě s voliči Alena Schillerová.
  20:18aktualizováno  21:54

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že Evropský parlament schválil migrační pakt se skrytými kvótami na uprchlíky. „Pakt připravili a dojednali ministr Rakušan a premiér (Petr) Fiala (ODS) v rámci jejich šíleného předsednictví EU. Chlubili se tím, plácali se po zádech, a teď od toho dávají ruce pryč,“ konstatoval.

Nelegální migrace podle Babiše ohrožuje evropskou bezpečnost, její hodnoty i místní způsob života. „Pakt migraci neřeší a naopak migranty do Evropy už dávno pozval,“ dodal.

O migračním paktu politici ANO v čele s Babišem mluvili i na podvečerní debatě s obyvateli pražských Řep. Schválená podoba paktu je podle nich zradou. „Budeme iniciovat mimořádnou schůzi Sněmovny, zítra (ve čtvrtek) podáme návrh,“ řekla Schillerová. Schůze by se měla konat příští týden, uvedla.

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že pakt není tak ambiciózní, jak Česko chtělo, přesto je dobrou zprávou pro všechny, kdo současný stav nepovažují za uspokojivý.

„Umožní účinnější ochranu vnějších hranic EU a rychlejší vyhošťování. Zároveň nebude žádnou členskou zemi zavazovat k přijetí migrantů na jejím území,“ napsal. Dalšími nutnými kroky jsou podle něj jednání se zeměmi mimo EU a účinnější pomoc v místech, odkud migrace vychází.

Šéf SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho hnutí migrační pakt absolutně odmítá. „Dnešní schválení paktu, na jehož přípravě se v Bruselu přímo podílela Fialova vládní pětikoalice a znamená povinné přerozdělování afrických a islámských migrantů i do ČR, je pro SPD zcela nepřijatelné,“ napsal.

Jde podle něj o „pozvánku dalších nelegálních migrantů do Evropy“. SPD vyvine maximální úsilí, aby se po letošních evropských volbách migrační pakt v Bruselu znovu otevřel a odmítl.

Čeští europoslanci některé části migračního balíčku podpořili, jiné ale odmítli. „Nepodpořil jsem dnes nejproblematičtější části migračního balíčku z mnoha důvodů (povinná solidarita, cena za nepřijatého migranta, chybějící řešení navracení migrantů),“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidovecké frakce.

„Dohoda není dostatečně ambiciózní a efektivně neřeší problém nelegální migrace do EU,“ dodal s tím, že by nový Evropský parlament, který vznikne po červnových volbách, měl některé části balíčku znovu otevřít a přehodnotit. „Jinak se neposuneme,“ poznamenal Zdechovský.

„V dnešním hlasování jsem podpořila ty části, které dávají smysl,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Kladně podle svých slov hlasovala o těch, které považuje za důležité z hlediska bezpečnosti a ochrany vnějších hranic.

„Zejména za důležité považuji rozšíření systému Eurodac pro otisky prstů. Zlepšila se ochrana dětských uprchlíků, u kterých se snižuje hranice pro snímání otisku prstů ze 14 let na šest. To by mělo pomoci v jejich ochraně proti obchodování a zneužívání,“ prohlásila. Jak dodala, odmítla ty návrhy, které tyto záruky neposkytují, a tu část balíčku, která se týká přerozdělování uprchlíků.

Podle dalšího českého europoslance Alexandra Vondry (ODS) z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) balíček neřeší migrační problémy komplexně a možná by bylo lepší, kdyby se hlasování o něm odložilo na později a nezařadilo na jednu z posledních plenárních schůzí před volbami.

„Navíc tam chybí jedenáctý předpis, který by upravoval návratovou politiku, tedy něco, co Evropská unie chronicky nezvládá,“ dodal Vondra s tím, že „není ve schopnostech úřadů masivně vracet ty, u kterých se ukáže, že nemají právo na azyl“.

Migrační balíček kritizovali rovněž poslanci za stranu ANO, kteří jsou v liberální frakci Obnova Evropy (Renew). Podle jednoho z nich, Ondřeje Kovaříka, „se migrační pakt věnuje situaci, kdy už je daný nelegální migrant na území EU, neřeší se ale, jakým způsobem se dá migrace zastavit“.

Čeští pirátští europoslanci nepodpořili většinu z deseti norem, o kterých se hlasovalo. Balíček podle nich jako celek nepřináší efektivní řešení problémů, které se týkají bezpečnosti občanů Evropské unie, a navíc hrozí, že se sníží lidskoprávní standardy vůči lidem, kteří utíkají před válkou, včetně dětí.

„Migrační balíček jsme brali jako možnost konečně adresovat zásadní problémy, se kterými se Evropa ve snaze zvládat migraci potýká. Výsledný dokument nás však nepřesvědčil,“ uvedla europoslankyně Markéta Gregorová.

„Nemůžeme balíček v aktuální podobě podpořit, protože nevěříme, že může přinést zásadnější změny pro viditelné problémy, zato si všímáme, že snižuje humanistické standardy. To první je pro nás samo o sobě důvodem k odmítnutí, to druhé je pro nás nepřijatelné,“ dodala.

Z českých zástupců jen europoslankyně Radka Maxová (nezávislá za sociální demokraty) jako jediná podpořila všech deset legislativních předpisů. Naopak všechny části migračního balíčku odmítli europoslanci za ANO Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík a Martin Hlaváček. Většinu předpisů rovněž nepodpořili Hynek Blaško a Ivan David (oba zvolení za SPD).

Kateřina Konečná (KSČM) byla v osmi hlasováních proti, ve dvou legislativní návrhy podpořila. Většinu legislativních návrhů odmítli rovněž i pirátští europoslanci z frakce Zelených Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa. Dita Charanzová a Martina Dlabajová (obě nezávislé za ANO) naopak podpořily návrhy v šesti případech, ve čtyřech se hlasování zdržely.

Europoslanci za ODS z konzervativní frakce ECR podpořili necelou polovinu návrhů, jinak byli proti, nebo se zdrželi, stejně jako zástupci českých stran KDU-ČSL, STAN a TOP09 sdružení ve frakci Evropské lidové strany (EPP).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!