Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

SPOLU? Stačilo! Komunisté do eurovoleb vedou dezinformátory a bývalého Piráta

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (24. dubna 2019) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) v pondělí představila svou koalici STAČILO!, se kterou se chystá kandidovat do Evropského parlamentu. Mezi své priority řadí ukončení posílání zbraní na Ukrajinu a návrat k „normálnímu životu“. Komunisté chtějí také zabránit Green Dealu nebo přijetí eura. Na kandidátce se objevuje několik dezinformátorů.
  11:52

Koalici s názvem „STAČILO!“ povede současná europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Komunisté mají pro evropské volby v příštím roce velké ambice. Europoslanecký mandát stranické šéfky Konečné je totiž jejich jediným zastoupením ve vyšší politice, který straně zbyl. Na jeho obhajobu vyčlenili až dvacet milionů korun a snaží se do sebe integrovat menší politické proudy spojené s dezinformační scénou.

„Komunisté iniciovali vznik koalice STAČILO! s cílem spojit levicové a vlastenecké strany a hnutí, kterým není lhostejné postavení České republiky v Evropské unii, cenzorské praktiky, vyhazování peněz za zbrojení či neefektivní sociální politika vedoucí k propastnému rozdílu minimálních mezd v rámci EU,“ řekla na představení Konečná.

Název koalice STAČILO odkazuje na Konečnou často zmiňované heslo „Fialo, stačilo!“ a je otevřená spolupráci s dalšími osobnostmi z „levicových a vlasteneckých stran a hnutí“.

Kandidáti koalice STAČILO!

 • Kateřina Konečná, europoslankyně
 • Ondřej Dostál, právník
 • Jana Turoňová, právnička a mediátorka
 • Milan Krajča, místopředseda KSČM pro evropské záležitosti
 • Petra Rédová, zdravotní sestra
 • Petr Bureš, logistik
 • Kateřina Jirousová, praktická lékařka
 • Jan Skalický, manažer
 • Ivan Strachoň, manažer

Předsedkyně komunistů kritizovala Green Deal, vládu Petra Fialy či zahraniční politiku České republiky. O složení kandidátky se spekulovalo celý podzim, šéfka komunistů o spolupráci jednala se SOCDEM, Nespokojenými Jiřího Paroubka, ale i jednotlivci, jako například organizátorem protivládních demonstrací Ladislavem Vrabelem. Žádný z nich se na kandidátce zatím neobjevil, Konečná chce ale s některými stále jednat.

Na kandidátce je kromě Konečné také právník Ondřej Dostál, dříve spojený s neparlamentní stranou PRO Jindřicha Rajchla a ještě dříve s Piráty.

S Rajchlem Konečná podle svých vyjádření z minulosti jednala. Sám lídr strany PRO se ke komunistům nepřidal, z PRO se na kandidátku nakonec dostala alespoň Petra Rédová, zdravotní sestra spojena s šířením vysokého množství dezinformací.

„Jejich minulost neřeším,“ řekla Konečná o kandidátech spojených s šířením dezinformací. Rédová dělá podle Konečné záslužnou práci.

Zdravotní sestra v době covidu šířila tvrzení, že očkováním jsou do lidí vpravovány čipy. Nyní na svém kanálu na síti Telegram sdílí například kremelskou propagandu přejímanou třeba z kanálu News-front.info, který je na sankčním seznamu USA jako subjekt propojený s ruskou zpravodajskou službou FSB.

Obhájí podle vás komunisté alespoň své jedno křeslo v Evropském parlamentu?

celkem hlasů: 1721

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 11. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Získají více mandátů826
Do Evropského parlamentu se nedostanou746
Obhájí právě jedno křeslo149

Chtějí šokovat, říká politolog

Konečná se podle svých slov distancuje od slov Rajchla o přebírání některých kandidátů. „Jednala jsem také s Jindřichem Rajchlem a jakkoliv jednotlivá vyjednávání nekomentuji, udělám výjimku. Pan Rajchl vypustil neskutečně mnoho nesmyslů. V jeden den potvrdil, že se v rámci boje pokusíme dohodnout, aby mu to jeho sponzoři za dva dny de facto zakázali,“ popsala Konečná a Rajchlovo PRO nazvala Věcmi veřejnými 2.0.

Komunisté představují novou koalici do Evropského parlamentu. Jejím lídrem je Kateřina Konečná. Uskupení má být protipólem koalici SPOLU. (4. prosince 2023)

Podle politologa Aleše Michala se komunisté představením své koalice zařadili mezi protisystémová hnutí, která chtějí především provokovat. „Komunisté se pojmenováním své volební koalice názvem STAČILO! definitivně zařadili mezi subjekty, které se snaží šokovat názvem,“ říká Michal a odkazuje na subjekty jako „Ne Bruselu“ z roku 2014 nebo Chcípl PES.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...