Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exoplanet je zřejmě víc, než si vědci mysleli

Česko

Ve vesmíru je 300 triliard hvězd, což je třikrát víc, než jsme předpokládali, oznámili minulý týden vědci v časopise Nature. Američtí astronomové se pomocí dalekohledů Keckovy observatoře na Havaji zaměřili na hvězdy v eliptických galaxiích. Ty jsou největšími známými galaxiemi, každá může obsahovat přes bilion hvězd. Pro srovnání - Mléčnou dráhu, která je spirální galaxií, tvoří zhruba 400 miliard hvězd.

Vědci prozkoumali osm eliptických galaxií ve vzdálenosti od 50 milionů do 300 milionů světelných let. Odstíněním světla jasnějších hvězd se jim podařilo zobrazit i slabě svítící hvězdy, tzv. červené trpaslíky. Ty jsou závěrečnou fází života nejrozšířenějšího typu hvězd, které mají jen 10 až 40 procent hmotnosti našeho Slunce.

Astronomové zjistili, že se ve zmíněném typu galaxií nachází dvacetkrát víc červených trpaslíků než v Mléčné dráze, což je zhruba pětkrát až desetkrát víc, než naznačovaly dosavadní odhady. Ve vesmíru by tak celkem mohlo být třikrát víc hvězd, než jsme si mysleli.

„To znamená, že ve vesmíru bude také více planet. Kolem dosud neznámých červených trpaslíků mohou obíhat biliony Zemí,“ tvrdí hlavní autor studie Pieter van Dokkum v tiskovém prohlášení.

„Není důvod si myslet, že by kolem červených trpaslíků bylo víc planet než kolem jiných hvězd. Ale vzhledem k tomu, že 80 procent všech hvězd jsou právě červení trpaslíci, čistě statisticky u nich bude také nejvíce planet,“ komentuje studii Antonín Vítek, odborník na výzkum vesmíru z Akademie věd ČR.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...