Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exoplanet je zřejmě víc, než si vědci mysleli

Česko

Ve vesmíru je 300 triliard hvězd, což je třikrát víc, než jsme předpokládali, oznámili minulý týden vědci v časopise Nature. Američtí astronomové se pomocí dalekohledů Keckovy observatoře na Havaji zaměřili na hvězdy v eliptických galaxiích. Ty jsou největšími známými galaxiemi, každá může obsahovat přes bilion hvězd. Pro srovnání - Mléčnou dráhu, která je spirální galaxií, tvoří zhruba 400 miliard hvězd.

Vědci prozkoumali osm eliptických galaxií ve vzdálenosti od 50 milionů do 300 milionů světelných let. Odstíněním světla jasnějších hvězd se jim podařilo zobrazit i slabě svítící hvězdy, tzv. červené trpaslíky. Ty jsou závěrečnou fází života nejrozšířenějšího typu hvězd, které mají jen 10 až 40 procent hmotnosti našeho Slunce.

Astronomové zjistili, že se ve zmíněném typu galaxií nachází dvacetkrát víc červených trpaslíků než v Mléčné dráze, což je zhruba pětkrát až desetkrát víc, než naznačovaly dosavadní odhady. Ve vesmíru by tak celkem mohlo být třikrát víc hvězd, než jsme si mysleli.

„To znamená, že ve vesmíru bude také více planet. Kolem dosud neznámých červených trpaslíků mohou obíhat biliony Zemí,“ tvrdí hlavní autor studie Pieter van Dokkum v tiskovém prohlášení.

„Není důvod si myslet, že by kolem červených trpaslíků bylo víc planet než kolem jiných hvězd. Ale vzhledem k tomu, že 80 procent všech hvězd jsou právě červení trpaslíci, čistě statisticky u nich bude také nejvíce planet,“ komentuje studii Antonín Vítek, odborník na výzkum vesmíru z Akademie věd ČR.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...