Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Expati? Vidí Brno jinýma očima

Česko

Projekt Brnopolis - Spolupráce s cizinou, ale i Hodinoví bohémové

Chceme inspirovat Brno, tvrdí jeden z iniciátorů projektu Brnopolis Vlastimil Veselý.

Jeho účastníci si vyměňují zkušenosti, tvoří náměty k mezinárodnímu rozvoji Brna. A pomáhají navrhovat nové projekty pro město.

* LN Co si představit pod pojmem expat, s nímž při přibližování Brnopolisu tak často operujete?

V angličtině označuje přistěhovalce, v místě trvale působícího cizince. Nás zajímají expati v kreativních profesích, což podle odborných studií zahrnuje například podnikatele, umělce, vědce, manažery, studenty a další. Zatím jsme na téma jejich života v Brně vytvořili asi desítku textů, je velice zajímavé sledovat jejich propojení s městem. Pro porovnání chystáme podobný projekt zabývající se Brňany žijícími dlouhodobě mimo Českou republiku.

* LN Dokážou vás stále texty na www.brnopolis.eu překvapit?

Když chcete konkrétně, tak alespoň jeden. Richard Lank, jeden z členů rady projektu, má úžasné nápady a přišel s cyklem Hodinoví bohémové. Má zatím tři díly, ale mám pocit, že je již nyní něčím, co ukazuje ducha Brna z netradiční stránky. Jak říká, v Brně je nečekaně mnoho lidí ochotných něco tvořit bez nároku na honorář či věhlas. Právě ty připomíná.

* LN Projekt Brnopolis tento týden rozdával své ceny. Jak jste vlastně touto optikou vybírali ty správné počiny?

Hledali jsme akce a události, které nejvíce přispěly ke zvýšení atraktivity Brna pro lidi z kreativních profesí. A brali jsme to jako hru, jako nultý ročník. Uvidíme, jak se dál vyvine, byli jsme sami zvědaví, jaké věci z toho vyplynou. Chtěli jsme posvítit na věci a lidi, kteří jsou méně známí - to bylo například ocenění kastelána hradu Veveří Petra Fedora - nebo upozornit na instituce, které takové počiny vytvářejí dlouhodobě - například hvězdárna, kino Art či Divadlo Husa na provázku. A pak se nám zdály jako inspirující a zajímavé konkrétní projekty. Jako Sochy v ulicích, Muzejní noc či Noc vědců. To jsou aktivity, které „kreativní třída“ oceňuje - atmosféru a zážitky, jejichž intenzitu si účastníci mohou sami volit. Lidé nemusejí být v konkrétní době na konkrétním místě.

* LN Takže se těšíte na letošní Noc kostelů, která na konci dubna otevře chrámy?

Velmi. Může to být jeden z počinů tohoto roku, něco, co jsme v Brně dosud nezažili.

* LN Co je vlastně součástí projektu kromě serveru Brnopolis.eu?

Brnopolis není jen moderovaný blog několika autorů. Chápeme jej spíš jako otevřenou komunitu lidí z kreativních profesí, kteří nabízejí svoje zkušenosti a kontakty pro mezinárodní rozvoj města. Vedle publikování a diskuse na blogu proto pořádáme neformální setkání OpenCoffee. Většinou v kavárně, bez visaček, bez prezentací. Je to vlastně klub, který nás spojuje i s dalšími 80 městy po celém světě - my jsme jej nevymysleli, vznikl v Londýně a podobně funguje i v Praze. U nás se ale snažíme jej dělat tématicky, pokaždé jinak zaměřený, s jinými zvanými hosty. Zatím jsme se vedle podnikání v informačních technologiích zabývali například expaty, pouliční kulturou, v prosinci jsme měli OpenCoffee věnované roli nových médií a on-line sociálních sítí. Letos bychom chtěli přidat mimo jiné využívání programů z Evropské unie nebo vliv ekonomické krize na pracovní trh v Brně. Chystáme také další setkání brněnských expatů.

* LN Znovu právě těch?

Oni se mohou na Brno podívat očima odjinud, přinést svoje zkušenosti a naznačit, co jim tady chybí, ať už v kultuře, v gastronomii či v jiných oblastech života. Série rozhovorů s brněnskými expaty v angličtině vypichuje věci, které našinec přehlíží. A někdy je pak k vlastnímu městu i přehnaně kritický.

* LN Mimochodem nakolik se po tom zhruba roce, kdy projekt funguje, podařilo splnit vaše tipy na konkrétní lidi?

Spousta lidí mu věnuje svůj čas. Vážíme si toho, že pozvání do poroty pro volbu počinů přijali například spisovatel Martin Reiner nebo historička Milena Flodrová. Spolupracujeme s profesorem sociologie Masarykovy univerzity Ivem Možným nebo s děkankou Fakulty podnikatelské VUT Annou Putnovou. Těch lidí, kteří nám řekli, že nemají čas, bylo minimum. Jsme samozřejmě vděční i za podporu komerčních partnerů a města Brna. Někteří se zapojili víc, jiní méně, ale nápad vzájemně více komunikovat a vytvářet nové nápady a myšlenky pro Brno se daří. Teď naše ceny vytvářela asi čtyřicetičlenná porota, doufám, že většina bude mít zájem spolupracovat i nadále.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...