* LN Do médií uniklo video, na kterém ředitel motolské nemocnice Ludvík otevřeně hovoří o systému výběrových řízení. Je to běžné i v jiných nemocnicích?
Ředitel Ludvík popsal praxi, která se objevuje. Vypíše se užší výběrové řízení a to dává prostor firmám, aby vytvořily kartelovou dohodu.
* LN Kromě toho na záznamu nabádá přednosty jednotlivých oddělení nemocnice, aby se chovali pěkně ke kulichům.
Je nepochybné, že tato forma klientelismu je u nás silně zakořeněná. Většina lidí si je rovna, ale někteří jsou si rovnější. Celá aféra ukazuje, že jde o hluboký a zakořeněný systémový problém. Ukazuje se, že zdravotnictví je cedník, ze kterého tečou peníze.
* LN Existuje vůbec nějaká cesta, jak z toho ven?
Zdravotnictví musí projít zásadní reformou. Musí se nastavit správná motivace nejen pro pojišťovny, ale i pro nemocnice a pacienty. Konkrétně jde o to, aby měly pojišťovny zájem rozlišovat kvalitní a nekvalitní služby. Aby vedení nemocnic nakupovalo co nejlevnější zařízení. A aby si sami pacienti kontrolovali, jak je kdo léčí.
* LN A systém vypisování zakázek by se měl změnit jak?
Zadavatelé často používají užší výběrové řízení, kde vyzvou k podání nabídek jen několik firem. V tomto případě pak samozřejmě existuje vyšší šance, že se mezi sebou dohodnou. Jednou z cest je, aby se toto zrušilo nebo alespoň se tento systém používal pouze ojediněle. Druhá věc je, aby po kartelech šel antimonopolní úřad. Třetí možností je novela, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Resort počítá s tím, že by zrušil veřejnou zakázku, pokud by se do soutěže přihlásily méně než tři firmy.