Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Experti varují před falešnými datovými schránkami na webu

Česko

  20:52
PRAHA - Tři dny před spuštěním projektu datových schránek, které mají nahradit papírovou komunikaci internetovou, se na webu objevila jejich kopie.

Datové schránky - logo foto: www.datoveschranky.info

Stránky www.datoveschranky.net názvem i grafikou vypadají jako vstupní brána do oficiálních schránek, s nimiž ale nemají nic společného. Počítačoví odborníci občanům doporučují, aby na tuto adresu nesdělovali žádné osobní údaje, protože mohou být zneužity. Informovala o tom televize Prima. Ministerstvo vnitra podle ní dává od problému ruce pryč.

Jako vlastník domény datoveschranky.net je podle Primy registrován Jan Špacír z Olomouce, který však tvrdí, že s nimi nemá nic společného. "Já jsem tu doménu zajistil a pak jsem ji prodal," řekl Primě. Nyní doménu provozuje soukromá počítačová firma.

Prima navíc uvedla, že kromě stránky s koncovkou net fungují i další, které rovněž nemají s oficiálními datovými schránkami na adrese www.datoveschranky.info nic společného. Například prostřednictvím jedné z nich se člověk může ocitnout na stránkách erotické seznamky.

Datové schránky, které mají nahradit papírovou komunikaci, budou muset od 1. listopadu používat všechny společnosti zapsané v obchodním rejstříku, úřady a státní instituce. Datová schránka je elektronické úložiště dat pro doručování dokumentů. Cílem zavedení schránek je rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Podle ministerstva vnitra datové schránky ušetří státu více než 200 milionů korun ročně na poštovních poplatcích.

Autoři: ,

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...