Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Expertiza: za týrání osmiletého chlapce nese vinu stát

Česko

  21:51
PRAHA - Za případ krutého týrání osmiletého chlapce, který byl letos odhalen v Brně, nese největší vinu stát a brněnští sociální pracovníci. Vyplývá to ze závěru expertízy ministerstva práce a sociálních věcí.

Tyrani nedávali synovi najíst a nutili ho běhat s připínáky v ponožkách foto: Policie ČR

Podle odborníků se proto musí změnit celý systém péče o ohrožené děti. O závěrech expertízy informovala Česká televize. Konkrétní opatření zveřejní ministr Jaromír Drábek (TOP 09) ve středu.

Týraný chlapec vyrůstal v dlouhodobě problémové rodině. Rodiče ho bili za maličkosti řemenem a nedávali mu jídlo, takže vážil jen 13,5 kilogramu, což je hmotnost asi tříletého dítěte.

Čtěte také:

Brněnský městský soud oba poslal do vězení dohromady na 12,5 roku, státní zástupkyně se ale odvolala. Několikaleté kruté týrání osmiletého Dominika zavinila podle analýzy liknavá práce sociálních pracovnic, jejich nulová spolupráce se školou a dětským lékařem, ale i špatně fungující systém péče o děti.

Pracovnice například nebrala vážně opakované upozorňování příbuzných chlapce či jeho dětské lékařky o možném týrání. Úřad Tyrani nedávali synovi najíst a nutili ho běhat s připínáky v ponožkáchměstské části Brno-střed zatím nechce výsledky šetření komentovat. "Nebyli jsme s tím oficiální cestou seznámeni a nebyl nám ani vrácen spis," uvedl mluvčí radnice Roman Burián.

Chlapec je i sestrou v Klokánku
Ministerstvo už připravilo novelu zákona, konkrétní doporučení ke změnám v systému byly podle ředitele ministerského odboru rodiny a dávkových systémů Miloslava Macely vyvozeny i na základě rozboru tohoto případu. Novela zavádí například takzvané případové konference, tedy setkání pracovníků, kteří hledají optimální řešení pro rodinu.

U složitých případů by nově místo sociálních pracovníků s rodinou pracovaly neziskové organizace. Chlapec je i se svou sestrou od března v Klokánku. Jeho zdravotní i psychický stav se prý výrazně zlepšil. "Například ze začátku používal vulgární výrazy, tak jak byl zřejmě zvyklý, že se k němu chovali rodiče," řekla ČT ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Matka dceru občas navštěvuje, Dominik se s ní setkávat nechce.

Autoři: ,