Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Exposlankyně Totter má majetek, jehož původ nevysvětlila. Jde o třetinový podíl ve firmě v hodnotě 300 milionů

Ivana Totter (dříve Řápková) na sjezdu ODS v Brně. foto: Lidové noviny

Chomutov - Bývalá poslankyně za ODS a někdejší primátorka Chomutova Ivana Totter (dříve Řápková) získala podle Radiožurnálu třetinový podíl ve firmě, kterou vybudovali severočeští podnikatelé Alexandr Novák a Daniel Ježek. Oba jsou obvinění v kauze rozdělování evropských dotací. Jak si na nákup podílu ve firmě o odhadované hodnotě 300 milionů exposlankyně našetřila, není jasné, uvedl Radiožurnál. Na dotazy Radiožurnálu ohledně prostředků na koupi podílu Totter nereagovala. Její vyjádření ČTK shání.
  11:16

Totter působila jako primátorka Chomutova v letech 2002 až 2010. „Na postu primátorky čelila časté kritice opozice i veřejnosti, že jde byznysu tamních kmotrů na ruku,“ napsal Radiožurnál. Jako kmotry označil bývalé politiky ODS Nováka a Ježka. Majetek političky tvořily na začátku její politické kariéry podle zjištění serveru podíly na zemědělských pozemcích na Plzeňsku, byt v chomutovském paneláku a pozemek v Chomutově, který jí tehdy zablokoval exekutor.

Dvojí platy poslanců. Řápková si účetnictvím přivydělala 1,5 milionu

V politice Totter skončila v roce 2013. Do té doby prodala chomutovský pozemek, koupila si ještě jeden byt v paneláku a vilu na okraji Chomutova ve čtvrti přezdívané místními Beverly Hills, vypočítal Radiožurnál. Na nákup si půjčila od banky. Z jejích majetkových přiznání vyplývá, že ještě v roce 2012 splácela úvěr bance. Nad rámec poslaneckého platu si prací účetní a za členství v dozorčích radách celkem 5,42 milionu korun.

V období mezi lety 2013 a 2016, kdy získala podíl ve firmě Real Estate, neprodala Totter podle serveru žádnou nemovitost.

Ivana Řápková vystoupila z ODS. V politice definitivně končí

Roční tržby firmy Real Estate se podle jejích účetních závěrek od roku 2015 pohybují mezi 30 a 38 miliony korun. Čistý zisk dosahuje 13 až 20 milionů. Odborníci tedy její cenu odhadují až na 300 milionů korun, uvedl server. V roce 2016 si politička podle Radiožurnálu pořídila nejdřív pětinový podíl ve firmě Real Estate, v roce 2018 ho navýšila na třetinový.

Ježek vede Real Estate od roku 2004. V roce 2007 se k němu ve vedení přidal Novák. Totter podíl drží přes svou firmu Daňová kavárna, do které v roce 2018 koupila rodinný dům za víc než 20 milionů korun, uvedl Radiožurnál.

Autor: