Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exprimátor Volf býval nadějí ODS, teď ale otráven odchází

Česko

  7:00
PRAHA - Tehdejší šéf ODS Václav Klaus jej dával za vzor ostatním komunálním politikům strany v zemi. Psal se říjen 2002 a ODS na Kladně pod vedením Milana Volfa získala v komunálních volbách přes 48 procent hlasů, asi nejvíce v celém Česku, Klaus přijel primátora Volfa pochválit na první povolební zasedání zastupitelstva.

Exprimátor Milan Volf foto: ČTK

Tehdy byl Volf na vrcholu, čekala na něj zřejmě velká celostátní budoucnost. Nyní znechucen z ODS odchází.

"Vadí mi, kam se to vyvinulo. Poslední kapkou byly praktiky kolem přibírání nových členů. Někteří lidé si o vstup do strany zažádali třeba před rokem a nikdo je do této doby neoslovil. Jeden z těch lidí za mnou například přišel, že se byl zeptat, a oni se jej vyptávali, zda bude hlasovat pro ně, nebo zda je můj člověk. Tato organizace je učebnicovým příkladem toho, jak ztratit kdysi výtečný kredit," popisuje stav uvnitř strany.

Bývalá naděje ODS však má za sebou také několikaleté martyrium soudů kvůli obvinění, že bez souhlasu zastupitelů poslal 40 milionů korun zimnímu stadionu a bez soutěže prosadil nákup luxusní limuzíny. Loni na jaře jej soudy všech obvinění definitivně zbavily. Jeho straničtí rivalové jeho odchod neoplakávají.

Volf v minulosti kritizoval i současného šéfa středočeské ODS a bývalého hejtmana Petra Bendla. "Nemyslím si, že Petr Bendl je politik. Napřed jde s Pavlem Bémem proti Topolánkovi, pak otočí a podporuje Topolánka," prohlásil Volf před časem v médiích.
Předseda místního sdružení ODS v Kladně Vojtěch Munzar řekl, že vedení kladenské ODS exprimátorovo rozhodnutí odejít ze strany uvítalo. Volf podle něj dlouhodobě vykazoval velmi nestabilní zájem o dění v ODS a neúčastnil se jednání místních sněmů. Teprve v souvislosti s blížícím se sestavením kandidátky prý dal najevo, že by se rád stal jejím lídrem a primátorem.

"Zatím nevím jestli budu kandidovat třeba jako nezávislý..."

"Bohužel se neúčastnil další věcné diskuse, do které byl přizván, o budoucím směřování Kladna a vedení radnice, což bychom od kandidáta na lídra očekávali," řekl ČTK Munzar, podle nějž se nyní situace vyjasnila.

Volf, který je v současné době výkonným ředitelem kladenského extraligového hokejového klubu, v rozhovoru pro LN upozorňoval na čachry kolem přijímání nových členů do kladenské organizace. "Teprve v posledních několika dnech jsem pochopil, že návrat k pravicové, silné a zdravé politické straně je v současné době a s těmito lidmi nemožný. Proto jsem se rozhodl, že své jméno místní ODS nepropůjčím. Nebudu se ucházet o žádné místo na jejich kandidátce do komunálních voleb," uvedl Volf.

"Omlouvám se tímto všem svým příznivcům a přátelům, kteří v ODS jsou a podporují mě," doplnil s tím, že nehodlá z politiky odejít: "Zatím nevím, jestli budu kandidovat třeba jako nezávislý, nebo na něčí jiné kandidátce."

Poslední kapka, nabírání členů

Bývalý primátor Kladna Milan Volf tvrdí, že poměry v ODS jsou natolik špatné, že se rozhodl odejít ze strany. Hodlá kandidovat za někoho jiného.

* LN Stojí za vaším odchodem z ODS i vaše napjaté vztahy s místopředsedou strany a bývalým kladenským primátorem Petrem Bendlem?

To není žádný spor s Bendlem. To, že Bendl je jeden z lidí, kteří jsou mi svým vystupováním proti srsti, je pravda. Moje rozhodnutí přímo s ním ale nesouvisí.

* LN Šéf kladenské organizace ODS Vojtěch Munzar o vás tvrdí, že jste dlouhodobě o dění ve straně neměl zájem. Najednou jste opět chtěl být jedničkou na kandidátce...

Když jsem byl před pěti lety neprávem stíhaný, tak jsem všechny své funkce opustil a stáhl jsem se. Na místní sněmy jsem ani z tohoto důvodu nechodil. Když jsem byl očištěn, proběhl od té doby loni na jaře pouze jeden mimořádný sněm. Na něm se měl pan Bendl stát lídrem pro volby do sněmovny. Nechtěl jsem se toho účastnit. V té době jsem odjel obchodně do zahraničí, protože se o ničem jiném jednat nemělo. Namísto tohoto se sněm nestandardně změnil na volební, a protože jsem nebyl přítomen, nebyl jsem zvolen. Kdybych tušil, že to bude volební sněm, vůbec bych neodjel.

* LN Uvedl jste, že za vašimi problémy se stíháním kvůli převodu peněz pro kladenský hokejový klub stály tlaky ze strany některých spolustraníků. Trváte na tom?

Ano. Samozřejmě že za tím stál vnitrostranický boj. Vím to stoprocentně. Dneska už to mám úplně rozkryto, ale nechci na nikoho konkrétního poukazovat.

* LN To nezní moc věrohodně.

Nastane doba, kdy budu konkrétní. Ten čas ale ještě nenastal.

* LN Co vám tedy na ODS po letech strávených v ní natolik vadí, že z ní odcházíte?

Vadí mi, kam se to vyvinulo. Poslední kapkou byly praktiky kolem přibírání nových členů. Byl dán stop stav na přijímání od té nově zvolené oblastní rady. Někteří lidé si o vstup do strany zažádali třeba před rokem, a nikdo je do této doby neoslovil. Jeden z těch lidí za mnou například přišel, že se byl zeptat, a oni se jej vyptávali, zda bude hlasovat pro ně, nebo zda je můj člověk. To je neuvěřitelné. Před několika dny naproti tomu kladenská organizace nabrala několik desítek nových členů, kteří si o členství nikdy nežádali. To mě donutilo jít.

* LN Chcete kandidovat za někoho jiného?

Ano. Ale zatím v tom nemám úplně jasno. Teprve se rozhoduji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!