Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Exšéfa Klausovy kanceláře šetří i kvůli odměnám

Česko

PRAHA Protikorupční policie se v současné době zabývá dvěma případy, ve kterých figuruje bývalý náčelník prezidentské vojenské kanceláře generálmajor v záloze Ivo Zbořil. Obě kauzy se týkají jeho působení na ministerstvu obrany.

Policie ho již obvinila z podvodu. „Kvůli neoprávněnému vyplácení mzdových odměn v roce 2006 zahájila policie 25. října (letošního roku) trestní stíhání pro podvod,“ uvedla mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká.

Kauza se podle ní týká pouze samotného Zbořila.

„Nesrovnalosti“ na generálním štábu

Policisté ale generálmajora v záloze již od srpna prověřují také v souvislosti se závažnými nedostatky v hospodaření na generálním štábu, které objevila dva měsíce předtím finanční kontrola.

Věc nejdříve šetřila vojenská policie, která zahájila trestní řízení proti čtyřem vysokým důstojníkům. „V tomto případě bylo zahájeno trestní stíhání proti dvěma osobám,“ řekla Kopecká s tím, že Zbořil zatím obviněn nebyl. Oba stíhaní důstojníci jsou postaveni mimo službu, jeden skončil ve vazbě. Podle neoficiálních informací docházelo k vyplácení odměn vlastní osobě.

Zbořil působil od března jako náčelník Vojenské kanceláře prezidenta. Funkci opustil minulý týden na vlastní žádost. Stíhán je na svobodě. Na ministerstvu obrany měl na starost například využívání vojenských újezdů.

Autor: