Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exstarosta nenese vinu za smrt způsobenou topoly

Česko

  13:27
PRAHA - Bývalý starosta Vestce u Prahy Eduard Jarolímek nebude nadále stíhán kvůli nepokáceným topolům, které při lednovém orkánu Kyrill zabily dva lidi v autě. Žalobce obvinění zrušil.

Vichřice zabíjela. foto: Jan TřeštíkČTK

Jarolímek byl obviněn z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Policie ho stíhala za to, že nenechal pokácet údajně přestárlé stromy u místní silnice.
Kmen jednoho z nebezpečných stromů zabil při lednovém orkánu Kyrill bratry Václava a Jiřího Nohýnkovy, kterým spadl na auto.

Jarolímek dnes řekl, že zrušení obvinění je pro něj velkým zadostiučiněním. Policie bude v prověřování případné trestní odpovědnosti kompetentních osob nadále pokračovat.

Usnesení o zahájení trestního stíhání někdejšího starosty bylo předčasné, řekl okresní státní zástupce pro Prahu-západ Ondřej Šmelhaus s tím, že spis byl policii vrácen k dalšímu prověřování. "To, co jsem si prožil, co mi dali novináři prožít poté, co jsem byl obviněn, na to nezapomenu," řekl Jarolímek. Připomněl, že byl od začátku přesvědčen o své nevině.

Už dříve argumentoval tím, že v době tragédie víc než tři měsíce funkci starosty nezastával. Na dění v obci prý už tudíž neměl vliv a nemohl ani jakkoli pokácení topolové aleje ve Vídeňské ulici ovlivnit. Jarolímek také tvrdil, že za svého funkčního období byl jediný, kdo se problematice aleje topolů věnoval a její vykácení připravoval. Protože ale byla v říjnu 2006 zvolena nová starostka, Jarolímek prý už neměl možnost v započaté práci pokračovat.

Město po nehodě prý zlikvidovalo závazek ke kácení
O tom, že policie smrt mladíků na žádost rodičů obětí vyšetřuje, informovala již dříve televize Nova s tím, že většina vzrostlých topolů měla být už dávno pokácena. Stromy byly údajně vesměs starší 50 let a podle soudního znalce byly jejich kmeny ztrouchnivělé a představovaly nebezpečí.

Město o tom údajně vědělo. Více než tři roky prý řešilo, kdo stromy pokácí. Podle serveru iDnes se silničáři dokonce po lednovém neštěstí pokusili na obecním úřadě zlikvidovat dokument, podle kterého se k odstranění stromů zavázali. Podle nynější starostky Aleny Šedivé patří silnice Středočeskému kraji a spravuje ji Správa a údržba silnic Kladno. Nebezpečné stromy jsou už podle ní zlikvidované.

Při ničivém orkánu, který se v lednu přehnal republikou, zahynuli čtyři lidé. Kromě dvou mladíků ve Vestci padající stromy na Českolipsku usmrtily hasiče a také muže v Řevnicích.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!