Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Na demonstraci měla triko s rokem a místem masakru Izraelců, případ šetří policie

Česko

  10:54aktualizováno  14:31
Kriminalisté se zabývají případem ženy, která měla na středeční demonstraci v Praze na sobě triko s nápisem, který mohl odkazovat na mnichovskou olympiádu v roce 1972. Policie to uvedla ve čtvrtek na síti X. Olympiáda se zapsala do historie jako dějiště tragické události, a to teroristického útoku palestinských extremistů, který vyústil ve smrt pěti sportovců z Izraele a šesti dalších členů izraelské výpravy.

Žena s mikinou s nápisem Olympics 1972 (2. listopadu 2023) foto: Účet X Policie ČR

„Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie se od včerejšího (středečního) večera zabývají případem ženy, která byla na shromáždění v centru Prahy. Na sobě měla triko s nápisem, který vzbudil jejich pozornost a nyní situaci prošetřují,“ uvedla policie bez dalších podrobností. Zveřejnila také fotku ženy. Část nápisu na jejím tričku ale není vidět, žena měla přes něj oblečený další oděv.

„Obléct si v kontextu nedávných teroristických útoků na Izrael mikinu odkazující na olympiádu 1972, během které byli zavražděni izraelští sportovci? Takový kus oděvu nezahaluje, ale obnažuje: naprostý cynismus, hloupost a pohrdání základními hodnotami naší společnosti,“ napsal na síti X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doplnil, že policie zjišťuje, zda šlo o porušení zákona.

Byl to kostým, tvrdí snoubenec ženy

Již ve středu večer se na sociálních sítích sdílelo vyjádření Filipa Hausknechta, který tvrdí, že žena je jeho snoubenka. „Zdravíčko. Je to moje snoubenka a mikina je z haloweenského kostýmu. Zabíjení všech civilistů odsoudila ve svém dnešním projevu. Nehledejte zbytečné senzace,“ napsal podle sdíleného snímku Hausknecht na sociální síti X.

Hausknechtův profil na síti X je neveřejný, v jeho úvodu o sobě tvrdí, že je zakladatelem politického hnutí Budoucnost. To se na svých webových stránkách označuje jako „nová síle české levice, bojující za důstojné pracovní podmínky, za rovnost žen a mužů, za dostupnost bydlení, vzdělání a zdravotní péče pro všechny.“

Ve čtvrtek Hausknecht na dotazy redakce iDNES.cz proč žena triko na akci měla, nejprve reagovat nechtěl. „Nemůžu nic potvrdit, vzhledem k tomu, jak se situace vyhrotila. Nejprve vše řeším s právníkem,“ uvedl. Následně zaslal její prohlášení.

„Byla to neuvěřitelně nepředvídatelná shoda okolností. Svetr byl zbytkem halloweenského kostýmu z předchozího dne. Nenapadlo mě datum ani událost dále prověřovat, protože to ve mně nevzbudilo žádné podezření vzhledem k naprosté neznalosti těchto děsivých událostí. Na protestu jsem opět mluvila o tom, že všechny životy jsou si rovny a že stojíme při našich židovských spoluobčanech. Nyní vím a uvědomuji si nedostatek taktnosti, ale opakuji, že to byl naprosto nevědomý čin. Nyní spolupracuji s policií, aby byly zodpovězeny všechny otázky,“ prohlásila.

Na sociální síti X se ve čtvrtek objevil další snímek ze středeční propalestinské demonstrace, na kterém je zachycena velmi podobná žena rovněž s mikinou s nápisem 1972 Olympic. Je na něm vidět, že mikina je také potřísněna krví a žena má přelepená ústa páskou s nápisem Free Gaza (Svobodná Gaza, pozn. red.)

Demonstrující žena s mikinou potřísněnou krví (2. listopadu 2023) Účet X @BackaJakub

V centru hlavního města se ve středu konala dvě shromáždění. Stovky lidí se sešly odpoledne na Staroměstském náměstí na podporu Izraele po říjnovém útoku palestinského hnutí Hamás. Akci pořádala Federace židovských obcí a vystoupil na ní i premiér Petr Fiala (ODS). Zhruba 200 lidí se pak večer shromáždilo na Václavském náměstí na demonstraci na podporu Palestinců v konfliktu s Izraelem.

Olympijské hry v Mnichově v roce 1972 měly více než čtvrtstoletí po konci druhé světové války ukázat světu nové Německo, přátelské a veselé. Místo toho se ale zapsaly do historie jako dějiště teroristického útoku palestinských extremistů, který vyústil ve smrt pěti sportovců z Izraele a šesti dalších členů izraelské výpravy. Zemřel i jeden západoněmecký policista a pět z osmi teroristů.

Ozbrojenci Hamásu 7. října vpadli na území jižního Izraele, povraždili víc než tisíc převážně civilistů a další více než dvě stovky lidí unesli do Pásma Gazy. Izrael odpověděl bombardováním Pásma Gazy a pozemní operací na území ovládaném Palestinci.

Izraelské vojenské akce v Pásmu Gazy si podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy více než 8 000 lidí. Izraelská armáda rovněž zesílila razie proti palestinským radikálům na okupovaném Západním břehu Jordánu a na severních hranicích židovského státu bojuje proti libanonskému šíitskému radikálnímu hnutí Hizballáh.

Autoři: ,