Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Extrémní pravice v Česku - Ministr Pecina hrozí Dělnické straně zrušením. Kdo jsou její voliči?

Česko

14, 18, 88

Svoji ideologii neonacisté shrnují do krátkých, lehce zapamatovatelných hesel, která pro větší utajení ještě šifrují. Nejtypičtějším heslem je „14/88“. „14“ znamená 14 slov -„We must secure the existence of our race and future for white children“. „88“ je šifra pro nacistický pozdrav „Heil Hitler“. Čísla vyjadřují pořadí počátečních písmen v abecedě. Časté je také číslo 18 - „Adolf Hitler“

Thor Steinar

Původní logo, které bylo nedávno zakázané, představ kombinaci run skládající se z vodorovné Wolfsangel, která je zároveň logem Waf SS, a runy Thyr.

Lonsdale

Roku 2005 došlo v Nizozemsku k mnoha rasovým útokům, jejichž pachatelé nosili oblečení Lonsdale zčásti zakryté tak, aby bylo vidět pouze NSDA (připomíná NSDAP, popř NS).

Logo Dělnické strany

DS ve své propagandě používá okopírovanémotivy NSDAP. Jedním z nich je „muž s kladivem“, motiv z plakátu NSDAP ze třicátých let. Dalším je například znak strany, tedy černá písmena DS v rudém ozubeném kole na bílém pozadí. Téměř shodné logo používaly hitlerovské odbory Deutsche Arbeitsfront (DAF) a také Freiheitliche Deutsche Arbeiterpartei (FAP), soudně rozpuštěná v roce 1995.

Zleva: logo DAF, logo FAP a logo Dělnické strany.