Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Falické' hodiny už dráždí Brno. Lidé jim vymýšlejí hanlivé přezdívky

Česko

  10:24aktualizováno  13:54
BRNO - Nový monument náměstí Svobody v Brně ještě není odhalený a lidé už zkoušejí, kdo mu vymyslí trefnější a výstižnější název.

Nový monument na náměstí Svobody v Brně zatím zůstává zahalený. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Stály dvanáct milionů korun a stávají se atrakcí Brna - i když asi jinou, než tvůrci čekali. Na centrálním náměstí Svobody se už tyčí nové hodiny, byť zatím kryté lešením a plachtami. Ale tvar už je jasný a Brňané ho nejčastěji přirovnávají k falu ve všech jeho možných jazykových podobách.

Podoba hodin, které budou stát na brněnském Náměstí Svobody.

Na výšku budou hodiny měřit bezmála šest metrů, další dva metry jsou pod zemí. "Dvanáctitunové hodiny jsou vyrobeny z africké černé žuly, kterou napřed opracovávali italští kameníci," přiblížila Zuzana Voráčová z Brněnského kulturního centra, které má propagaci nové dominanty náměstí na starosti.

Nový monument na náměstí Svobody v Brně zatím zůstává zahalený.

Odhaleny budou 18. září, kdy by z nich také měla vypadnout první kulička, která se má stát atrakcí pro turisty. "Uloví" ji totiž jen ten

Hodiny denně vypustí kuličku

Podle plánů má stroj jednou denně hodinu před polednem za zvukových efektů vypustit jednu skleněnou kuličku. A člověk, který bude poblíž správného otvoru, si ji bude moci odnést.
Čas vybrali autoři hodin symbolicky, jako legendární brněnské poledne. Podle pověsti totiž Brno v srpnu 1645 odrazilo závěrečný útok švédských vojsk, když začalo na Petrově zvonit poledne o hodinu dříve. A Švédové tehdy sice už vstupovali do městských bran, ale platilo, že pokud do poledne nedosáhnou svého, ukončí obléhání.
Konečně i skleněná kulička má s tímto obléháním souvislost - podle další z legend mohla velitele švédských vojsk zranit jen skleněná kulička ulitá za daných podmínek.
Sama podoba ciferníku, kvůli kterému monument vznikl, je zatím tajemstvím; autoři hodin Oldřich Rujbr a Petr Kameník ale ujišťují, že ukazatel času bude dobře viditelný z celého náměstí.

nejrychlejší, kdo nastaví dlaň k jednomu ze čtyř otvorů ve spodní části hodin, do kterého skleněnka vypadne. Málokoho však nechá zahalený objekt v klidu už nyní.

Zatímco někteří lidé jsou hlavně zvědaví, jiní mají jasno a v diskusích nové hodiny rovnou spojují se jménem primátora Romana Onderky. Vznik hodin je totiž do jisté míry politickou hříčkou: před komunálními volbami v roce 2006 nechalo tehdejší vedení radnice v čele s ODS opravit náměstí Svobody. Shodou okolností byl v té době primátorem "jmenovec náměstí" Richard Svoboda (ODS). A plochu hned lidé zkritizovali, chyběla jim na ní zeleň, mobiliář a třeba právě hodiny.

Nyní je opět před volbami a nový monument by se měl odhalovat opět před nimi. Někteří lidé žertem připomínají, že právě erotické symboly provázejí novou politickou reprezentaci celou dobu a připomínají třeba umělecký výtvor Jiřího Davida vyvěšený na věži Staré radnice v roce 2008 - neonové srdce připomínající ženské lůno.

"Pražáci se scházejí na Václavském náměstí pod ocasem. To jsem moc zvědavý, jak to budeme říkat my," smál se včera jeden z Brňanů, který přihlížel dokončovacím pracem.

Tvůrci tvrdí, že tvar připomíná bombu. Oproti původnímu návrhu představenému v podobě modelů změnili barvu, ale tvar zůstává. Bude druhým moderním prvkem na náměstí po novodobé kovové fontáně v části u Kobližné ulice. Návrh vyhrál ve veřejné soutěži.