Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Fanatismus a neznalost Evropu nespasí

Česko

POLEMIKA

Jako bychom si vymývání mozků ve jménu zářných zítřků již dvakrát v minulém století neužili víc než dost. Vpřed ve jménu nové rajské Evropy a světa! Pryč se starou veteší evropských demokratických států a národů! Tak halekali nacisté a komunisté. Pryč se všemi zpátečníky a brzdami europokroku, volá v LN (Po Evropě 19. století se nám nestýská, LN 8. 7.), pro změnu za eurofanatiky, Milan Březina.

Evropa se prý díky Evropské unii stala prostorem míru. Takže vyvražďovací jihoslovanské války devadesátých let, na nichž se EU vedená Německem významně podepsala uznáním nových států, jež nezaručily práva menšin, nikdy neexistovaly. Evropa se prý stala prostorem svobody. Proto se Lisabonská smlouva pro jistotu nesměla schvalovat občany v referendu. Až na Irsko, kde nešlo zrušit ústavu. Irové ale nehlasovali správně, takže museli podruhé, tentokrát lépe a radostněji. Inu, EU je vrchol svobody a demokracie. Až na to, že po přijetí panem Březinou vychvalované Lisabonské smlouvy je EU mnohem nedemokratičtější než předtím. Hezky to řekl jeden z představitelů České národní banky: Německo s Francií se na něčem dohodnou, a nám pak laskavě dovolí se připojit. Politologové a právníci se shodnou, že kdyby EU chtěla vstoupit do EU, byla by odmítnuta kvůli demokratické nedostatečnosti. Prý mám pochopit, že EU nejsou „oni“, ale „my“. Pane Březino, mozek jsem si nedal vymýt za komunistů, a tím spíše ne vámi v neslavně končící euroříši.

Březina dává za vzor německou demokracii. Netuší, že je taková proto, že byla Západnímu Německu nařízena po prohrané válce Spojenými státy. Stvořili ji američtí právníci a teoretikové. Proto se německý ústavní soud správně postavil nad Lisabonskou smlouvu, na rozdíl od našeho. A že by, jak říká pan Březina, byla násilnými revolucemi a terorem proslulá Francie kolébkou demokracie? Že by neexistovala starší demokratická tradice britská, švýcarská, nizozemská a americká? Asi jsem teď zas, jak demokraticky pravil jeden francouzský prezident, propásl vhodnou příležitost mlčet.

O autorovi| Miloslav Bednář, filozof a místopředseda Svobodných

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!