Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fanoušci Slavie nestihli výkop

Česko

Fanoušci Slavie v Bělehradě sice oslavili postup, fotbalu ale moc neviděli. Kvůli policejním manévrům se dostali na stadion až na konci prvního poločasu.

BĚLEHRAD Rozsáhlé bezpečnostní manévry prožila slávistická výprava během pobytu v Bělehradě, kde na fotbalisty českého mistra čekal odvetný zápas čtvrtého předkola Evropské ligy s domácí Crvenou Zvezdou. Pražany prakticky všude doprovázela policie a těsně před samotným duelem musely příchodu na stadion asistovat desítky těžkooděnců s helmami. Hostující příznivci výkop vůbec nestihli.

Atmosféru před utkáním poznamenaly události při úvodním zápase. Srbští fanoušci se cítili poškozeni počínáním české policie, která proti nim minulý týden zasáhla v Praze. Tvrdé jádro Crvené Zvezdy dokonce slíbilo odvetu.

Už tři a půl hodiny před výkopem postávaly před slavným stadionem Marakana skupinky domácích příznivců. Zatím byli většinou přátelští, nedaleko vstupu do tiskového střediska však seděl mohutný asi třicetiletý fanoušek se svým kamarádem, a když zjistil, že vedle něj fotí a natáčejí novináři z Čech, velmi se rozčílil.

„Bělehrad dnes není dobré místo pro Čechy,“ prohlásil v narážce na slibovanou odvetu. Pak dodal, že byl před týdnem v Praze během inkriminovaného incidentu u vstupu do metra a začal vysvětlovat, že se v české metropoli choval naprosto normálně.

Již během cesty autobusem hrozili domácí fanoušci zuřivými gesty, české novináře a slávistické VIP příznivce pak muselo na jejich místa doprovodit několik desítek těžkooděnců. Po výstupu z autobusu vytvořili kolem zástupců médií neproniknutelný kruh, přesto bylo z dálky slyšet, jak domácí fanoušci zlostně nadávají a opět poukazují na incident z Prahy.

Novináři s policejními těžkooděnci obešli část stadionu a po chvíli dorazili do tiskového centra.

Hůře však dopadli slávističtí fanoušci. Jejich dva autobusy byly do Srbska vpuštěny až v poslední možné chvíli a chránila je stovka těžkooděnců.

Přesto zápas nestihli. Dlouze kroužili na příjezdových cestách do Bělehradu a do svého sektoru se dostali až na konci první půle, kdy Crvena Zvezda vedla 1:0. Přivítal je ohlušující pískot a zuřivá gesta domácích fanoušků.

Autor: