Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

FBI zmařila útok na synagogu

Česko

WASHINGTON Teroristické útoky proti židovské komunitě a synagoze v USA a také proti místní vojenské základně plánovali čtyři muži, které včera pozatýkali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v Newburghu ve státě New York. Skončila tak asi roční tajná operace FBI, která měla přes nastrčeného agenta situaci od začátku pod kontrolou. Teroristi zřejmě neměli žádné napojení na zahraničí.

„Jde o výsledek dlouhého, dobře naplánovaného vyšetřování,“ řekl poslanec Peter King z výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Zadržení byli identifikováni jako James Cromitie, David Williams, Onta Williams a Laguerre Payen. Používali však přezdívky, které měly vesměs muslimskou podobu, jako Abdul Rahman, Daúd, Hamzá Amin či Almondo. Tři z nich jsou rodilými Američany, čtvrtý je haitského původu.

Loni v červenci se informátor sešel s Cromitiem alias Rahmanem, který si mu stěžoval, že jeho rodiče žili v Afghánistánu a on je prý velmi znepokojen tím, co se v této zemi a v sousedním Pákistánu děje. Od nastrčeného agenta v domnění, že jde o obchodníka, požadoval zbraně. Ten mu samozřejmě slíbil cokoli a také dodal zbraně i plastické trhaviny. Byly to ale všechno nefunkční makety, včetně odpalovače rakety Stinger.

Letos v dubnu si teroristé vybrali za cíl synagogu v newyorské městské části Riverdale v Bronxu. Teroristé začali také sledovat provoz na vojenském letišti a základně Národní gardy v Newburghu. Tam chtěli raketou Stinger zaútočit na stroje stojící na letištní ploše. Když teroristé začali svůj plán realizovat a umístili falešné bomby u synagogy a u židovského centra v Riverdale, policie šla najisto a všechny podezřelé pozatýkala.

Zadržení čelí obvinění ze spiknutí s cílem hromadné vraždy výbušninou a ze spiknutí s cílem ozbrojování a ničení letadel. Za každé z těchto obvinění jim hrozí až doživotní vězení.

Autor: