Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fejk bude šéfem českého centra v New Yorku

Česko

PRAHA Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk včera vyhrál výběrové řízení na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku.

„Není to práce diplomatická, je to práce manažerská. Měla by být o něčem podobném jako v zoo, o kulturní a společenské reprezentaci České republiky,“ řekl Fejk, který je nyní na kongresu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií v New Yorku. Dodal, že je dobré odejít na vrcholu, když je všechno v zoo v pořádku. Informace je však podle něj medializovaná předčasně.

Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu.

Fejk o práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. Tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc „úředničiny“. Mostecký rodák Petr Fejk stojí v čele trojské zoo už 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo.

Veřejně známým se ale Fejk stal především jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu. Přibyla také řada nových pavilonů. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002.

Autor: