Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival bude brouzdat po NYC

Česko

PRAHA Z hudebního hlediska velmi atraktivní lokaci si vybrali organizátoři pátého ročníku mezinárodního festivalu hudebních filmů Music on Film - Film on Music (MOFFOM). Festival, který se uskuteční od 16. do 20. října v pražských kinech Lucerna, Světozor a Evald, se zaměří na New York. V 50 filmech se na plátně objeví například Pete Seeger, Bob Dylan, James Brown, Brian Wilson, The Who, Béla Fleck nebo Kiss.

„Každý rok se zaměřujeme na jednu zemi či region z celého světa. Letos je to právě New York, který je všeobecně vnímán jako multikulturní a dynamické město. Nemůžeme opomenout fakt, že je kolébkou několika hudebních žánrů, jako je hip hop, jazz či punk,“ podotkl organizátor festivalu John Caulkins.

Vsekci New York City bude uveden kultovní film z roku 1968 Producenti. Snímek Velký den v Harlemu přiblíží pozoruhodný okamžik v historii jazzu, při kterém se v roce 1958 desítky amerických jazzových legend nečekaně shromáždily na fotografii, která se stala symbolem zlatého věku jazzu.

Filmy doprovodí hosté Řadu filmů doprovodí hosté. Režisér a producent David Leaf například představí své dokumenty o největších ikonách americké populární hudby Brianu Wilsonovi a Jamesi Brownovi. Zakladatel britské skupiny Faithless Jamie Catto přijede s novým projektem nazvaným What About Me.

Hudební i filmoví fanoušci se mohou těšit i na několik premiér dokumentárních snímků o hvězdných kapelách a hudebnících Kiss Loves You, Gogol Bordello Non-Stop či Béla Fleck: Throw Down Your Heart.

Festival představí novou sekci Planet MOFFOM, kam jsou zařazeny nonverbální filmy. Součástí přehlídky budou i letos živá vystoupení v sekci nazvané Kino - Koncerty. Alexandre Hacke a Danielle di Picciottoová představí originální projekt Ship of Fools nebo domácí skupina Ty Syčáci hudebně doprovodí komedii Bustera Keatona Navigátor.

Autor: