Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival pojí šansoniéry tří zemí

Česko

BRNO Hugo Haas, slavný herec a hlavně brněnský rodák, dostal svůj festival. Ne, jak by se dalo očekávat, filmový, ale hudební. Právě dnes totiž začíná v židenickém Divadle šansonu nultý ročník mezinárodního Festivalu šansonu Huga Haase.

„Možná to dnešní mladá generace už ani neví, ale Hugo Haas byl původně skvělý kabaretiér, pak samozřejmě mnohokrát zpíval na plátně. A právě takové bude do budoucna zaměření našeho festivalu, který se soustředí na to nejlepší ze světa divadelní, filmové a autorské písně,“ vysvětluje umělecký ředitel Divadla šansonu Jiří Vondrák.

Úvodní ročník nabídne šansoniéry a písničkáře ze Slovenska, Francie a Ruska. Věnován je symbolicky 70. narozeninám Milana Lasici, který na dnešním úvodním slovenském večeru představí za doprovodu klavíristky i své nejnovější písně. Slovenskou tvorbu bude reprezentovat ještě Jana Kirschner, netradičně s elektroakustickou kapelou, a v brněnské premiéře Marián Geišberg. „Ve čtvrtek je na programu francouzský šanson. Uvádět, ale také zpívat bude dvorní dáma šansonu u nás Chantal Poullain, která chystá překvapení v podobě nové písně. Brňanům se pak poprvé představí pařížský šansoniér Gérard Pitiot,“ upřesnil Vondrák.

Pátek pak bude patřit pětici ruských hudebníků. Generačně a programově pestré obsazení zajistí průřez žánrem ruské autorské písně od klasiky, jako je B. Okudžava nebo V. Vysockij, přes zhudebněnou ruskou poezii až po vlastní tvorbu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!