Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Festival v Hradci Králové: od Verdiho po Hamleta

Česko

PRAHA Organizátoři 15. ročníku mezinárodního festivalu Divadla evropských regionů, který se uskuteční od 21. do 30. června v Hradci Králové, předpokládají stejně velkou návštěvnost jako loni, kdy 240 představení vidělo přes sedmdesát tisíc diváků. Pětimilionový rozpočet akce byl letos o dva miliony korun snížen, ale podle ředitele pořádajícího Klicperova divadla Ladislava Zemana se to na kvalitě festivalu neprojeví a na všechna oficiální představení bude vyprodáno – předprodej prý opět provázela dlouhá fronta zájemců.

Festival otevře 21. června inscenace Viva Verdi, kterou na polské scéně Těšínského divadla nastudoval Michael Tarant ve spolupráci s dramaturgyní Renatou Putzlacherovou. Letošní program dále nabídne řadu zajímavých inscenací z právě končící sezony. Například Rothova Joba z ostravského Divadla Petra Bezruče s Norbertem Lichým, který za roli Mendela Singera získal Cenu Thálie, či projekt Smršť Jihočeského divadla, zahrnující tři současné hry včetně textu Vladislavy Fekete, jenž letos zvítězil v dramatické soutěži Alfréda Radoka. Chybět nebude ani Hamlet z Husy na provázku režiséra Jana Mikuláška s Jiřím Vyorálkem v titulní roli.

Domácí Klicperovo divadlo uvede devět inscenací, mezi nimi málo uváděnou hru Viléma Mrštíka Paní Urbanová nebo muzikál nového uměleckého šéfa Davida Drábka Ještěři.

Festival také představí Divadlo Na zábradlí, které v letošní sezoně slaví 50. let své existence. Mezi zahraničními hosty se představí Slovenské komorní divadlo z Martina s Mrožkovým Tangem, Compagnie José Manuel Cano opez a Tours-La Riche z Francie přiveze tajemný Kabaret před svítáním a petrohradské divadlo Prijut Komedianta nabídne inscenaci Závoj Pierettin podle Arthura Schnitzlera. To nejlepší, co vzniklo v uplynulé sezoně, nabídne i Divadlo Drak – od Zlatovlásky až po Čapkova Pejska a kočičku a chybět nebude ani Open Air Program, který zahrne více než 150 představení pod širým nebem.

Autor: