Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Íránský útok eskaluje konflikt v regionu, varoval Pavel. Politici podpořili Izrael

Tisková konference summitu zástupců zemí Visegrádské skupiny V4. Na snímku premiér Petr Fiala. (27. února 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Útok Íránu na Izrael podle prezidenta Petra Pavla nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. Uvedl, že ČR je v kontaktu s partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit. Situaci komentoval také premiér Petr Fiala, který řekl, že pevně stojí za Izraelem a jeho právem se bránit. „Destabilizující chování Íránu a jeho zástupců, kteří rozhodli o útoku na izraelské území“ odsoudilo i ministerstvo zahraničí.
  0:37aktualizováno  11:44

„Jednoznačně odsuzuji přímý útok Íránu na Izrael. Přestože se Izraeli a spojencům dnes v noci podařilo naprostou většinu smrtonosných íránských dronů a raket úspěšně zneškodnit, jde o krok, který nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. Zůstáváme v průběžném kontaktu s našimi partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit,“ uvedl prezident.

Podporu Izraeli v uplynulých hodinách vyjádřili mnozí čeští politici. Někteří míní, že stejnou podporu, jakou má nyní Izrael, by si zasloužila i Ukrajina, která už přes dva roky čelí ruské invazi.

Fialovi za slova podpory poděkoval na sociální síti X izraelský ministr zahraničí Jisra’el Kac. „Děkuji pane premiére. Dnes musí celý svobodný svět stát na straně Izraele proti ideím íránského zla,“ napsal. Poděkoval i Lipavskému.

„Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí,“ uvedla česká diplomacie na síti X.

Írán v sobotu spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Írán podle státní agentury IRNA odpálil první sérii balistických raket proti Izraeli. Íránská armáda útok nazvala „operace Skutečný slib“, píše BBC.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

Podporu Izraeli vyjádřili i někteří další čeští politici. Předseda zahraničního výboru Sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) na síti X uvedl, že „svobodný svět teď musí stát za Izraelem“. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek na síti X napsal, že „svět má další bezpečnostní ránu na svém těle“. „Otázkou je, kolik hráčů se do konfliktu zapojí a s jakými cíli. Izrael se v historii opakovaně dokázal ubránit silnějšímu agresorovi,“ uvedl.

Podporu Izraeli vyjádřila na sociální síti X například také Danuše Nerudová, která vede kandidátku STAN do Evropského parlamentu.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Izraeli v souvislosti s útokem z Íránu k maximální opatrnosti a zvažuje zpřísnění cestovatelských doporučení. Mluvčí české diplomacie Daniel Drake ČTK řekl, že 84 českým občanům v Izraeli registrovaným v cestovatelském systému Drozd v tomto smyslu poslalo zprávy.

Již v pátek ministerstvo vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, k opuštění země. Důvodem jsou podle MZV aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace.

Drake ČTK řekl, že v systému Drozd je registrováno také 36 lidí v Íránu, 66 v Libanonu, 31 v Jordánsku.

EU jednoznačně íránský útok odsoudila

Evropská unie jednoznačně odsoudila íránský útok na Izrael, označila jej za nepřijatelný. Na sociální síti to v noci uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell Jedná se podle něj o bezprecedentní zostření situace a hrozbu pro bezpečnost regionu.

Předseda Evropské rady Charles Michel Borrella doplnil slovy, že je třeba zabránit zhoršení bezpečnostní situace. „Je třeba se vyvarovat dalšího krveprolití. Společně s partnery budeme situaci bedlivě sledovat,“ dodal Michel.

Zásadní odsouzení útoku přišlo také z Londýna, kde premiér Rishi Sunak uvedl, že Británie se postaví za bezpečnost Izraele i svých regionálních partnerů.

Španělský premiér Pedro Sanchéz uvedl, že je vývojem hluboce znepokojen, jeho nizozemský kolega Mark Rutte také vyzval k tomu, aby napětí v regionu dále nezesilovalo. „Dříve dnešní den (v sobotu) Nizozemsko a další země vyslaly jasný a hlasitý signál Íránu, aby na Izrael neútočil,“ podotkl Rutte.

Útok odsoudilo Dánsko, norský ministr zahraniční Espen Barth Eide útok označil za nelegální a podotkl, že jen dál zhoršuje už tak velmi napjatou situaci. Všechny strany by se podle něj měly chovat s maximální zdrženlivostí.

Šéf francouzské diplomacie Stéphane Séjourné uvedl, že útok posouvá destabilizační aktivity Íránu na novou úroveň.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!