Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko-rakouské vztahy jsou nejlepší v historii, řekl Fiala po jednání ve Vídni

Český premiér Petr Fiala a rakouský spolkový kancléř Karl Nehammer po společném jednání ve Vídni. (4. prosince 2023) foto: ČTK

Premiér Petr Fiala vnímá česko-rakouské vztahy jako nejlepší v historii. Obě země spojuje řada témat a výzev, například problematika migrační politiky. Česko stejně jako Rakousko volá po lepší ochraně vnějších hranic EU, rychlejším vyhošťování migrantů a spolupráci se třetími zeměmi. Problematika ale potřebuje evropské řešení, řekl Fiala ve Vídni po pondělním jednání se spolkovým kancléřem Karlem Nehammerem.
  8:01aktualizováno  17:49

„Česko dokázalo přijmout největší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, za to jsme rádi, ale zmenšuje to naše možnosti přijmout někoho dalšího. Nelegální migrace je navíc i obchodování s lidským neštěstím, musíme s ní aktivně bojovat. Rakousko patří k zemím, které nejvíce zasáhla, a jsem rád, že v Evropské unii postupujeme společně,“ uvedl Fiala.

Kancléř Nehammer označil český přístup k ukrajinským migrantům za impozantní. „Chtěl bych vyjádřit respekt za to, co Česko dokázalo, a také za jeho boj proti nelegální migraci, která masivně ohrožuje bezpečnost EU,“ sdělil.

Zástupci zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a také Německa a Rakouska se minulý týden dohodli, že se budou pravidelně scházet, aby zlepšili koordinaci ohledně nelegální migrace. Vlády středoevropských zemí zavedly kontroly, aby postupně reagovaly na zvýšené počty migrantů mířících do Evropy.

„Nemáme radost z dočasných kontrol na vnitřních hranicích Schengenu. Pomáhají v boji proti migraci, ale účinnější by bylo řešit příčiny, a to můžeme jen na evropské úrovni. Od toho jsme bohužel daleko,“ doplnil Fiala.

Představitelé obou zemí se podle Fialy shodují také na dalším rozšiřování EU o státy západního Balkánu, které se dlouhodobě snaží o integraci.

„Je v zájmu Evropy a naší bezpečnosti, abychom se v této oblasti posunuli dál,“ řekl. Rakousko vnímá jako důležité, aby tyto státy získaly spolehlivou perspektivu ve spolupráci s EU. Členským státem se jako první z těchto zemí stalo v roce 2013 Chorvatsko. Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Severní Makedonie a Srbsko jsou kandidátskými zeměmi.

Kancléř dnes zdůraznil, že jsou obě země v EU silným partnerem pro Izrael. „Děláme vše proto, aby zvítězil nad teroristickou organizací Hamás, palestinský národ měl budoucnost a bylo dále podporováno řešení dvou států. Zároveň je jasné, že Hamás je vinen za utrpení lidí v Pásmu Gazy, používá obyvatelstvo jako štíty,“ řekl. Fiala doplnil, že situace v Izraeli potvrzuje nutnost starat se o svou obranu, na čemž se vyplatí s Rakouskem spolupracovat.

Fiala s Nehammerem v říjnu společně navštívili Izrael krátce po útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na jih Izraele. Český premiér tehdy letěl vládním speciálem do Izraele se zastávkou ve Vídni, kde přistoupil Nehammer.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...