Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Česko

  11:41aktualizováno  16:02
Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční návštěvy. „Je to potvrzení nadstandardních vztahů,“ řekl po jednání s ním premiér Petr Fiala. „Snad s výjimkou dodávek zbraní na Ukrajinu máme podobné postoje,“ řekl Fico, který pak zamířil na Hrad za prezidentem Petrem Pavlem.

„Je nepochybné, že Ukrajina potřebuje naši pomoc a že je jasné, kdo je agresor a kdo je oběť,“ uvedl Fiala a potvrdil dlouhodobou politiku české vlády podporovat Ukrajinu čelící bezprecedentní ruské agresi.

„Je nepochybné, že máme na některé věci různé názory,“ řekl Fiala. To ale podle něj neznamená, že nemůžeme v některých věcech spolupracovat.

Česká republika podporuje snahu Slovenska o prodloužení výjimky ze sankcí, která aktuálně do 5. prosince umožňuje výrobu a vývoz produktů z ruské ropy. Podle Fica je proces na úrovni Evropské komise na dobré cestě.

Výjimka ze sankcí vůči Rusku slovenské rafinerii Slovnaft umožňuje vyvážet do České republiky rafinované produkty z ruské ropy.

Na slovenského premiéra čekali demonstranti s heslem – Fico, jdi domů do Ruska

Na Fica při příjezdu na Úřad vlády čekalo několik desítek pískajících demonstrantů s transparenty a hesly „Fico, jdi domů do Ruska“ či „Nejsi vítán“. Někteří měli i vlajky Ukrajiny a Evropské unie.

„Nepotřebuji přimlouvání od prezidentky Čaputové, ani tomu nevěřím, podle mě je to bublina,“ odvětil Fico na dotaz jednoho z českých novinářů, co říká tomu, že se s ním prezident Pavel ani původně nechtěl sejít.

Jak napsaly Lidové noviny, Ficova cesta mohla ale skončit mezinárodním skandálem. Prezidenta Pavla podle novin slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ho musel přesvědčovat, aby Fica vůbec přijal. Setkání na Hradě se nakonec uskutečnilo, ale bez přítomnosti médií.

Hrad vydal jen krátkou tiskovou zprávu a tweet se objevil i na sociální síti X (dříve Twitter) na stránkách Petra Pavla.

Se slovenským předsedou vlády prezident Pavel diskutoval o současné bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě a o vzájemných postojích. „Dobré vztahy mezi našimi zeměmi jsou naprostou prioritou a předvolební rétorika už nemůže vstupovat do současné spolupráce,“ uvedl podle tiskové zprávy.

Krátká schůzka měla za cíl nastavit novou úroveň komunikace a potvrdit nadstandardní kvalitu vztahů mezi oběma zeměmi. Prezident je podle Hradu přesvědčený, že Slovensko zůstane naším významným spojencem v EU i v NATO a bude rozvíjet sousedské ekonomické a politické vazby.

Budou pokračovat tradice společných jednání české a slovenské vlády

Česká republika podle Fialy dodrží závazek hájit do konce letošního roku slovenský vzdušný prostor a obě země musí podle něj spolupracovat proti nelegální migraci.

„Budeme pokračovat v tradici společného jednání vlád,“ uvedl také český premiér. Fico to ocenil. „Nejel jsem sem za vámi jen z důvodu zdvořilosti,“ řekl . Pozval přímo před novináři Fialu na Slovensko.

Do Prahy přijel pouhé dva dny po Čaputové, která se účastnila setkání prezidentů V4. „Naše pomoc Ukrajině je důležitá a smysluplná,“ řekla na něm Čaputová.

Fico už v kampani dával najevo, že to vidí jinak. Válka na Ukrajině je podle něj zamrzlým konfliktem, který nemá vojenské řešení, řekl také minulý týden na slavnostním sněmu své strany Směr – sociální demokracie.

Zpochybnil i smysl sankcí proti Rusku, které rozpoutalo válku proti Ukrajině. A Ficova vláda odmítla vojensky pomáhat Ukrajině ze státních zásob.

Svou první zahraniční cestu ve funkci nově potvrzeného slovenského premiéra zahájil Fico ráno v Senátu. Ve Valdštejnském paláci se sešel s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a dalšími členy horní komory parlamentu.

Vystrčil asi po půlhodinovém setkání řekl, že se shodli na potřebě zintenzivnění spolupráce obou zemí i v rámci Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Lišili se v názoru na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. „Názor, že Slovensko v této chvíli nebude dodávat Ukrajině zbraně a že je pro okamžitá mírová jednání, potvrdil rovněž. Ukázalo se, že v tomto náš názor není shodný,“ řekl Vystrčil ke schůzce, které se účastnili i někteří další senátoři.

Fico pak zamířil na setkání s šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a na Strahově položil květinu k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Na závěr setkání se Zemanem a pak s Babišem

Po setkán s ústavními činiteli ještě zamířil na setkání s exprezidentem Milošem Zemanem. Exprezident mu pogratuloval k vítězství ve volbách a daroval mu svou knihu.

Na závěr návštěvy se ještě slovenský premiér sešel s bývalým předsedou vlády a šéfem ANO Andrejem Babišem. A to v restauraci v Průhonicích, kde Babiš bydlí.

Babiš uvedl, že s Ficem řešili témata jako Visegrádská čtyřka, Green Deal, jádro a nelegální migrace, která ohrožuje bezpečnost občanů nejen obou zemí, ale i celé Evropy.