Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Filip: Rozvědčíkem jsem nebyl

Česko

  11:17
PRAHA - Taky nezkoumám, dokdy byl Martin Mejstřík svazáckým funkcionářem, říká předseda KSČM Vojtěch Filip, o kterém senátor Mejstřík tvrdí, že vědomě spolupracoval se Státní bezpečností.

Ke spolupráci s StB se Vojtěch Filip zavázal 15.4.1986. Pramen: Svazek StB v archivu ministerstva vnitra.

LN Co si myslíte o aktivitě senátora Mejstříka?

 Nevím, jestli pan Mejstřík respektuje právní a ústavní systém České republiky ani odkud vzal ten dokument. Pravděpodobně to je reakce na můj dopis, který jsem mu odeslal 23. června. Byla to odpověď na jeho dopis, ve kterém mě žádal, abych mu poslal svůj rozsudek. Odepsal jsem mu, že jsem zaznamenal jeho žádost a nemám pocit nezbytnosti mu obratem vyhovět.

LN Svůj rozsudek mu tedy nepošlete?

 Nevidím důvod, proč bych jednotlivému senátorovi nebo i Senátu jako celku posílat pravomocné rozsudky. Tato již uzavřená záležitost možná může být pro pana Mejstříka zajímavá. Ctím i rozsudky, se kterými nesouhlasím a musím je respektovat, doufám, že je bude respektovat i on.

LN Trváte tedy na tom, že jste s StB nespolupracoval?

 Rozvědčíkem jsem nebyl. To je jediné, co k tomu můžu říct.

LN Znáte osoby, které jsou jmenované ve zmiňovaných dokumentech jako příslušníci StB?

 Nevím, jaká akta má u sebe pan Mejstřík. Popravdě řečeno mě to opravdu ani nezajímá.

LN Je tam uvedeno například jméno Františka Hanzalíka. Znáte jej?

 Nevím rok narození ani rodné číslo. Samozřejmě znám pana Hanzalíka, znám jich hned několik. Jeden má v Českých Budějovicích firmu. Nebudu to dál komentovat. Soud v roce 1991 rozhodl (že Vojtěch Filip nespolupracoval vědomě s StB - pozn. red.). Teď nemám čas ani náladu se tím nadále zabývat. A ani mě nezajímá, že s tím chce někdo po patnácti letech něco dělat.

LN Před listopadem 1989 jste podle vlastních slov pracoval ve státní firmě a pouze podepsal nějaký závazek. O co se jednalo?

 Pracoval jsem v národním, později státním, podniku Sfinx. Byl jsem tajemníkem dovozní komise. Tenkrát jsem podepsal závazek podle zákona o utajovaných skutečnostech stejně jako všichni, kteří se stýkali s cizinci. To dnes podepisují lidé taky, akorát podle jiného zákona.

LN Podepsal jste vázací akt, který poskytl senátor Martin Mejstřík novinářům?

Na té tiskovce jsem nebyl, protože mě tiskové konference pana Mejstříka nezajímají. Nevím, co má, a jemi to jedno. Prostě nebudu zpochybňovat rozsudky soudu. Ctím český právní řád, na rozdíl od pana Mejstříka. Za nic ze své minulosti se nestydím. Ctím dělbu moci a taky nezkoumám, dokdy byl Martin Mejstřík svazáckým funkcionářem. A je mi to jedno. On obrátil kabát. Tenkrát se hlásil k socialismu a dneska je antikomunista. To je jeho problém, ne můj. Každý má nějakou kontinuitu myšlení a někdo ji nemá. Jdu pracovat.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!