Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Filipiová chce zákony do prázdnin

Česko

PRAHA Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová je přesvědčena o tom, že zdravotnické zákony jejího předchůdce Tomáše Julínka (oba ODS) vyžadují pouze „kosmetické úpravy“ a že je možné najít pro ně v koalici podporu.

Čtveřici reformních zákonů měla sněmovna na únorovém programu, ze zasedání je však poslanci vyřadili. Filipiová zvažuje, zda předlohy ze sněmovny úplně stáhne a pozmění po koaličních jednáních ve vládě, nebo normy doladí během projednávání v dolní komoře. Uvedla to včera v pořadu televize Prima Partie.

Stále je podle ní reálné zákony prosadit do začátku prázdnin. Vedle koaličních partnerů chce o sporných zákonech Filipiová jednat také s pojišťovnami a profesními organizacemi. Při jednáních s lidovci, kteří protestovali hlavně proti zavedení možnosti potratů pro cizinky ze zemí EU, nebude podle ministryně problém najít řešení.

Ke stažení návrhů ze sněmovny vyzvali v pátek ministryni odboráři. Pokud by se sněmovna začala zdravotními zákony nyní zabývat, zvažovali by protestní akce. Jedinou přijatelnou normou je pro ně návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. Filipiové první náměstek Marek Šnajdr odborářům vzkázal, že ministerstvo je připraveno s nimi jednat, zákony ale stahovat ze sněmovny nebude. Vláda čtyři předlohy – o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění – schválila loni v listopadu. Už tehdy se ale proti postavila vedle opozice také část poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL. Počátkem února se Filipiová s lidovci nad návrhy sešla.

Vedle lidoveckého odporu k potratům měly menší strany dříve problém i se stanovením toho, na jakou péči by měli mít pacienti nárok z pojištění a co by si měli hradit sami.

Filipiová nahradila Julínka v lednu, premiér a šéf ODS Mirek Topolánek věří tomu, že při vyjednávání předvede lepší komunikační schopnosti než její předchůdce. Podle některých politiků Julínkova dohoda s lidovci totiž nebyla možná. Bývalý ministr prý na poslance KDU-ČSL působil jako „červený hadr na býka“. Také Julínek se vminulosti zmínil o tom, že musí lidovcům pořád vysvětlovat, „že auto jezdí na benzin, a ne na limonádu“.

***

Reformní zákony byly na únorovém programu jednání, poslanci je však vyřadili

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!