Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Finále bilancuje český film

Česko

V Plzni se připomíná minulost i bojuje o Zlaté ledňáčky za nejlepší nové snímky

Předsednictví Česka EU

Největší přehlídka českých filmů Finále se dnes přehoupne do druhé poloviny. Dvaadvacátý ročník festivalu, který se tradičně koná v Plzni a je oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví Rady EU, nabízí na 150 filmových projekcí, besedy, výstavy a koncerty. V hlavní soutěži letos bojuje dvanáct nových českých celovečerních filmů z celkového počtu třiadvaceti vyrobených za uplynulý festivalový rok. V soutěži dokumentů soupeří čtyřiadvacet titulů. Festival zahájila předpremiéra filmu Proměny nadějného mladého režiséra Tomáše Řehořka.

Novinkou je sekce Zapadlá arcidíla, která obsahuje opomíjené české filmy z konce 80. a z 90. let minulého století - například debut Zdeňka Tyce Vojtěch, řečený sirotek či Postel Oskara Reifa. „Inspiroval nás pocit nespravedlivého odsunutí některých děl na okraj zájmu,“ říká dramaturg přehlídky Jan Lukeš. „Řekli jsme si s ředitelem Finále Ivanem Jáchimem, že zkusíme dát takovým filmům novou šanci, ověříme si, zda nenadešel čas jejich nového života, zda v nich nejsou zasuté podněty, na které jsme zapomněli, a i proto jsme došli tam, kam jsme došli.“ Poučení z krizového vývoje Stejný smysl má podle Lukeše postupné uvádění snímků natočených před čtyřiceti lety. „Letos jsou to díla vzniklá v apokalyptickém roce 1969. Jsem zvědav, jakou řečí k nám promluví v naší nynější krizi.“ Podobný cíl si vytkla sekce pojmenovaná Nezvaní hosté, která odráží cestu od pookupační rezignace v roce 1969 až po její následky po roce 1989. „Dnes jsme o dalších dvacet let dál, ale co se v nás vlastně změnilo, nevadí-li nám, že novým premiérem je jmenován člen KSČ z 80. let a náš vlastní prezident dohání zemi svou ješitností na periferii zájmu?“ ptá se Lukeš. Finále také promítá vybrané díly cyklu Zlatá šedesátá, který aktuálně uvádí ČT. Z natočeného, ale nepoužitého materiálu podle Lukeše, který je autorem námětu a scénáře, vzniká seriál, jenž zachytí dějiny československé kinematografie od jejího zestátnění v roce 1945 až do začátku 70. let. Dalším výstupem má být i film, vydání na DVD a zužitkování materiálu v knižní podobě.

V pátek od 10.30 se v Měšťanské besedě odehraje každoroční panel připravovaných hraných a animovaných projektů.

Vybraná část projekcí probíhá i v pražském kině Evald. K vidění tam jsou právě snímky z roku 1969 a filmy Františka Vláčila a Věry Chytilové, jimž Finále věnovalo sekci Pocta. V neděli kino uvede vítězný hraný film letošního ročníku. O něm se v Plzni rozhodne v pátek večer, kdy budou na slavnostním zakončení předány ceny Zlatý ledňáček. Záznam udílení po desáté hodině večerní odvysílá ČT 2. Program Finále a další informace jsou na www.filmfestfinale.cz.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...