Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Firkušný je 13 let po smrti doma

Česko

BRNO Třináct let po smrti se splnilo jedno z posledních přání klavíristy Rudolfa Firkušného. Ostatky rodáka z Napajedel na Zlínsku spočinuly v zemi na Ústředním hřbitově v jeho milovaném Brně.

Hudebníkovi potomci museli splnit řadu podmínek, aby urna, v níž jsou společně uchovány zpopelněné ostatky Firkušného a jeho manželky Taťány, mohla dorazit na Moravu. Brněnští radní pro hrob vyhradili místo na brněnském čestném pohřebišti, v těsném sousedství klavíristova učitele Leoše Janáčka.

Na hrob tvořený dvěma leštěnými deskami, jednou rovnou a druhou ohýbanou, včera položili květiny Firkušného děti Igor a Veronika. Ta se dojetím rozplakala. „Rok 1990, kdy se mohl otec po letech emigrace vrátit do svobodné země, byl jedním z nejšťastnějších období jeho života,“ poznamenala. Firkušný totiž po své emigraci do Ameriky v roce 1948 do Československa nejezdil, výjimkou bylo krátké uvolnění v 60. letech, kdy si z Brna odvezl i manželku. O jeho koncerty se přitom ucházeli i v Sovětském svazu, což Firkušný odmítal.

Ačkoliv byl Firkušný nucen strávit velkou část života v zahraničí, stále se cítil Čechem a zdůrazňoval to. Ještě než v roce 1994 ve svých 82 letech zemřel, říkal, že se chce vrátit domů. „Pro českou hudbu udělal společně s Rafaelem Kubelíkem obrovský kus práce,“ uvedla bývalá rektorka JAMU Alena Veselá, která se zasloužila o návrat hudebníkových ostatků do Brna.

Vzpomínku Aleny Veselé na Rudolfa Firkušného čtěte na str. 19

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...