Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Firmy bojují s nízkými cenami

Česko

Pokles spotřebitelských cen a růst nákladů na energie snižují zisk firem. Mnohé z nich nemusí přežít

PRAHA Nákupy potravin a některého dalšího zboží v Česku neustále zlevňují. A pokles cen bude nadále pokračovat. Naopak benzin je a pravděpodobně i bude stále dražší. Podraží i ostatní energie, například elektřina. Vyplývá to ze včera zveřejněné zprávy Českého statistického úřadu o vývoji květnové inflace a z předpovědí makroekonomických expertů.

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zpomalil na 1,3 procenta z dubnových 1,8 procenta. Jde o nejnižší meziroční růst od ledna 2007. Další zpomalování růstu cenové hladiny bude podle členky Bankovní rady ČNB Evy Zamrazilové pokračovat i v dalších měsících letošního roku. „Očekáváme, že růst inflace klesne ve 3. čtvrtletí roku až k hranici 0,5 procenta,“ uvedla Zamrazilová.

Při očekávaném růstu cen energií je zřejmé, že aby celková cenová hladina nerostla, budou dále klesat spotřebitelské ceny. Na ně se mohou těšit zákazníci obchodních center. Avšak pro firmy tato prognóza představuje problém. Proč?

Zatímco ceny jejich produkce klesají, náklady na energie rostou. Například v květnu zlevnil chleba o 7,3 procenta, běžné pečivo o 6,4 procenta, ovoce o 4,7 procenta a zelenina o více než desetinu. Zisky potravinářských firem se snížily na minimum. „Takový vývoj cen má na potravinářské podniky negativní dopad. Mnohé z nich se pohybují na hranici rentability,“ řekl prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Firmám klesají tržby Obavy z poklesu koncových cen na jedné straně a rostoucích nákladů na straně druhé vyjadřují zejména malé a střední firmy.

„Inflace pohybující se pod úrovní 2-3 procent představuje pro firmy problém. Kdyby inflace klesala současným tempem a náklady na energie rostly, byla by ohrožena existence mnohých firem,“ upozorňuje předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda.

Na takovou situaci se však firmy budou muset připravit. Podle prognózy ČNB by inflace po poklesu na 0,5 procenta ve 3. čtvrtletí měla ke konci roku vyšplhat pouze k jednomu procentu. Hranice dvou procent by pak měla dosáhnout ve druhé polovině roku 2010.

Podle Dandy jsou malé firmy připravené čelit nepříznivému cenovému vývoji v kombinaci s poklesem poptávky v důsledku hospodářské krize pouze v horizontu několika měsíců. „Pakliže by tento stav měl trvat přes rok, mnoho firem by mohlo ukončit činnost.“ Mzdy v ohrožení Zvýšený tlak na firmy pocítí i jejich zaměstnanci. Ti se sice mohou těšit na nižší ceny, avšak v důsledku nižších tržeb firem jim hrozí snížení mezd. Snížení průměrné nominální mzdy již v prvním čtvrtletí zaznamenal podle sdělení Českého statistického úřadu Karlovarský kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina.

„K desetiprocentnímu snížení platů jsme přistoupili i v naší firmě,“ přiznává Danda, který podniká jako autodopravce. „Důvodem byl pokles tržeb o 50 procent.“

Nízká inflace má však na firmy i pozitivní efekt. Díky ní klesají úrokové sazby a podniky si tak mohou levněji půjčovat peníze od bank. To však podle členky Bankovní rady ČNB Zamrazilové nemůže kompenzovat klesající odbyt domácích firem způsobený globální hospodářskou krizí. „Současné problémy podnikové sféry pramení zejména ze slabé zahraniční poptávky,“ vysvětlila Zamrazilová.

Nízkou míru inflace by měli podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Míla zohlednit i politici při vyplácení dodatečných sociálních dávek. „Nízká inflace ukazuje na nesmyslnost vyplácení dodatečných dávek. Zvýrazňuje se skutečnost, že se nejedná o potřebnou podporu, ale spíše o populismus.“

Autor: