Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Firmy získají více záruk za úvěry

Česko

PRAHA Stovky malých a středních podniků by se v příštím roce měly dočkat větší pomoci při získávání úvěrů. Českomoravská záruční a rozvojová banka totiž plánuje poskytnout záruky za úvěry v hodnotě alespoň osm až devět miliard korun. Podle odhadů banky přitom za celý letošní rok dosáhne výše těchto záruk zhruba šesti miliard korun.

Od ledna se malé a střední firmy mohou ucházet o podporu v rámci čtyř programů, z nichž tři budou nově vypisované. „V roce 2010 předpokládáme největší počet i výši poskytnutých záruk v programu Záruka,“ uvedl generální ředitel banky Ladislav Macka. Tento program je určen na provozní úvěry a nově umožňuje podnikatelům získat záruky na financování nákupu zásob nejen v sektoru průmyslu a stavebnictví, ale v oborech obchodu, ubytování, stravování, pohostinství a služeb. Záruky mohou dosáhnout až 70 procent jistiny úvěru ve výši až 20 milionů korun. Mezi nově vypisované programy v příštím roce patří program Start. Ten je určen začínajícím drobným podnikatelům, kteří mohou žádat až o 80procentní záruku na úvěr až do výše tří milionů korun.

Další nový program pod jménem Progres je určen zejména na podporu projektů v průmyslu a stavebnictví. Podnikatelé mohou získat úvěr až ve výši 20 milionů s pevnou úrokovou sazbou ve výši tři procenta a prodlouženou dobou splatnosti na devět let. Úvěr může být poskytnut až do 75 procent celkové investice. Čtvrtý program je zaměřen zejména na investiční projekty a poskytuje dva typy záruk na dobu až 15 let. Jeden typ záruk se vydává na úvěry do pěti milionů korun a do výše 70 procent jistiny. Druhý je určen pro úvěry nad pět milionů korun, a to do výše 80 procent jistiny úvěru.

Do konce letošního listopadu získalo záruky za provozní a investiční úvěry ve výši 5,7 miliardy korun celkem 746 podnikatelů. Podnikatelé tak získali úvěry v částce 7,8 miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!