Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer navrhl státní rozpočet. Nečekaně škrtá v dopravě

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: Dan MaternaLidové noviny

PRAHA Počítáme s posílením investic do vzdělání, vědy, výzkumu, dopravní infrastruktury a na další prorůstová opatření. S těmito slovy premiér Jiří Rusnok předstoupil před poslance, když je v srpnu žádal o důvěru pro svůj kabinet.

Návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny Rusnokova ministra financí Jana Fischera má ale do této vize daleko. Podle materiálu, který mají LN k dispozici, má totiž oproti letošku přijít resort dopravy o deset miliard, školství o pět. Naopak štědřejší chce být stát k zemědělcům (+5,6 miliardy) a resortu průmyslu a obchodu (+3,9 miliardy).

Šéf dopravy Zdeněk Žák už vzkázal, že si krácení nenechá líbit. „Jsem si vědom toho, že mě ve vládě čeká velmi tvrdý střet. Tak výrazné snížení by fakticky znamenalo přestat budovat infrastrukturu. Zastavily by se stavby dálnic i železničních koridorů,“ řekl LN.

„Pokud hrozí zastavování staveb, tak je to varující,“ přikyvuje místopředseda ČSSD Milan Chovanec, stínový ministr dopravy.

Celý rozpočet z dílny ministra Fischera je plánován se schodkem 110 miliard korun. To je o pět miliard vyšší deficit, než v červnu chystala vláda Petra Nečase (ODS). Ministerstvo financí ve svém novém výhledu z července totiž snížilo odhad růstu HDP v roce 2014 jen o necelé procento. Navíc nově očekává i nižší příjmy z fondů EU.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...