Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Fischer navrhl státní rozpočet. Nečekaně škrtá v dopravě

Evropa

  8:46
PRAHA - Počítáme s posílením investic do vzdělání, vědy, výzkumu, dopravní infrastruktury a na další prorůstová opatření. S těmito slovy premiér Jiří Rusnok předstoupil před poslance, když je v srpnu žádal o důvěru pro svůj kabinet.

Jan Fischer foto: Dan MaternaLidové noviny

Návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny Rusnokova ministra financí Jana Fischera má ale do této vize daleko. Podle materiálu, který mají LN k dispozici, má totiž oproti letošku přijít resort dopravy o deset miliard, školství o pět. Naopak štědřejší chce být stát k zemědělcům (+5,6 miliardy) a resortu průmyslu a obchodu (+3,9 miliardy).

Šéf dopravy Zdeněk Žák už vzkázal, že si krácení nenechá líbit. „Jsem si vědom toho, že mě ve vládě čeká velmi tvrdý střet. Tak výrazné snížení by fakticky znamenalo přestat budovat infrastrukturu. Zastavily by se stavby dálnic i železničních koridorů,“ řekl LN.

„Pokud hrozí zastavování staveb, tak je to varující,“ přikyvuje místopředseda ČSSD Milan Chovanec, stínový ministr dopravy.

Celý rozpočet z dílny ministra Fischera je plánován se schodkem 110 miliard korun. To je o pět miliard vyšší deficit, než v červnu chystala vláda Petra Nečase (ODS). Ministerstvo financí ve svém novém výhledu z července totiž snížilo odhad růstu HDP v roce 2014 jen o necelé procento. Navíc nově očekává i nižší příjmy z fondů EU.

Autor: