Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Florián přežil komunisty

Česko

Světec na náměstí nesměl zůstat. Včera se barokní socha do centra Ostravy po letech vrátila

OSTRAVA Celých osmačtyřicet let trvalo, než se komunisty nechtěná socha svatého Floriána vrátila zpět na centrální Masarykovo náměstí v Ostravě. Město tak po letech napravilo následek „estetizace“ náměstí nesoucího v šedesátých letech název po Lidových milicích.

Barokní socha stávala na náměstí již od roku 1763 spolu s mariánským sloupem. Zatímco sloup měl chránit město před morem, svatý Florián před ohněm. V roce 1763 totiž zachvátil Ostravu veliký požár. Radní se modlili, aby se vítr otočil a oheň tak nezničil celé město. A modlitby prý tehdy byly vyslyšeny. Živel zničil pouze část města. Na podstavci svatého Floriána je tak vyryt latinský nápis, který v překladu oznamuje, že samému Bohu a svatému Floriánovi z vděčnosti sochu postavili purkmistr a radní Moravské Ostravy.

„S nějakou přestávkou tady bude socha svatého Floriána stát už 245 let. Jsem rád, že náměstí dostává alespoň trochu historickou podobu,“ konstatoval při odhalování sochy ostravský primátor Petr Kajnar. „Věřím, že svatý Florián přispěje k lepší náladě všech Ostravanů,“ doplnil ho ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz, když soše požehnal. Celou slavnost sledovaly během nedělního dopoledne stovky Ostravanů a s nimi i nastoupené kordony profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří přišli vzdát hold svému patronovi. A protože bílý přehoz, který sochu do té doby zakrýval, se zasekl a nechtěl dolů, museli přispěchat se svými slavnostními prapory. Až s jejich pomocí se socha ukázala na náměstí v plné kráse.

Socha svatého Floriána, zobrazující světce jako římského vojáka, který drží v levé ruce korouhev a pravou rukou lije z konve vodu na oheň, stála donedávna pozapomenuta vedle kostela v ostravské Hrabůvce. Zpět na své původní místo se vrátila především díky stavebním dělníkům, kteří na náměstí nalezli staré základy podstavce sochy. „Naše firma prováděla před dvěma lety rekonstrukci náměstí a při tom jsme objevili základy sochy svatého Floriána. Pamatuji si ji z dětství a dal jsem si neskromný úkol, že by se mohla vrátit zpět na náměstí,“ řekl Jiří Geisler, který rekonstrukci náměstí řídil. Povedlo se - sochu restaurátoři za necelých 300 tisíc korun upravili a odborníci ji usadili na nový pískovcový podstavec, protože ten původní se nedochoval. Na náměstí se vrátila, zcela zahalena, v pátek.

Jak morový sloup, tak socha Floriána bývaly dříve s Ostravou velmi spjaty, o čemž svědčí jejich časté vyobrazení na dobových pohlednicích. Nástupu komunismu odolávaly oba symboly relativně dlouho, celých dvanáct let.

Florián završil další etapu proměny Masarykova náměstí

V roce 1960 bylo rozhodnuto o takzvané estetizaci tehdejšího náměstí Lidových milicí. Náboženské symboly musely zmizet a až do začátku roku 1990 dominoval náměstí kamenný a ozbrojený lidový milicionář, který přísně shlížel na pracující lid. „Doufám, že si lidé na novou podobu náměstí zvyknou. Teď ještě zbývá dostavět všechny ty ohyzdné proluky,“ zmínil na slavnostní akci starosta centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. Vedení města se již dlouho snaží, aby centrum nezůstávalo ve večerních hodinách a o víkendech liduprázdné. Vyřešit by to měly mimo jiné i nové domy s obchody postavené v prolukách, které v centru zůstávají často ještě z doby války. Konkrétně na Masarykově náměstí se nic nového stavět nedaří kvůli stále nevyřešeným sporům o nezastavěné pozemky. Velká rekonstrukce náměstí byla dokončena právě před rokem. Vyžádala si v souhrnu zhruba sto milionů korun, a nesetkala se ve městě jen s příznivými ohlasy. Velké plochy vydlážděného náměstí sklízely kritiku, že svojí prázdnotou připomínají spíše kasárenský dvůr. Kromě základů svatého Floriána odhalily stavební práce i další „poklad“ - zbytky původní kašny. „Strojovna kašny už není, ale našla se nymfa, která kašnu zdobila,“ dodal Geisler, který chce vrátit Ostravě i repliku této staré kašny. Na Masarykovo náměstí se prý již nevejde, ale podle Geislera by mohla najít své nové místo například v ulici 28. října.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!