Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Popálená dívka z Ukrajiny přežila díky českým lékařům. Dali jí umělou kůži

Po třech měsících si dívenka hraje v herně s ostatními dětmi. foto: Jarmila Štuková

Malé Julii ze Lvova se v březnu 2022 definitivně změnil život. A to nejen kvůli válce, kterou v její zemi rozpoutalo Rusko. Kvůli úrazu s horkou vodou v kuchyni utrpěla tehdy teprve osmnáctiměsíční holčička popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla. Po náročném přesunu do Česka ji na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zachránili.
  20:28

Nyní podstoupila malá Julia další zákrok, díky kterému je o krok blíž normálnímu životu. Na popálená místa jí lékaři aplikovali speciální umělou kůži. Tato metoda byla v naší zemi využita teprve podruhé, v obou případech ji provedli lékaři z kliniky popáleninové medicíny FNKV.

Ná léčbě těžce popáleného děvčátka se lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podílejí již dva roky. Holčička v úterý podstoupila další komplexní a jedinečný zákrok, který vedl přednosta kliniky Robert Zajíček a asistoval mu Vasyl Savchyn, vedoucí popáleninového centra oblastní nemocnice v ukrajinském Lvově.

„Při operaci tady v Praze jsme měli možnost využít technologii, která na Ukrajině bohužel není. Zákrok by tam tak byl mnohem složitější,“ říká Savchyn.

„Pan doktor Zajíček mě sem přivedl, všechno mi ukázal a vysvětlil. Jsem jemu i celému jeho týmu vděčný. V pátek odjíždím zpátky na Ukrajinu a zkušenosti, které jsem zde získal, jsou k nezaplacení,“ dodává.

Transport těžce popálené Julinky v březnu 2022 trval osmnáct hodin, je tedy zázrak, že ho přežila. Holčička byla léčena v Česku a po šesti měsících se vrátila s maminkou na Ukrajinu. Tým specialistů z vinohradské nemocnice nyní provedl rekonstrukci poúrazové jizevnaté deformity nožičky ve spolupráci s doktorem Savchynem.

„Výsledek operace je skvělý. Je úžasné sledovat, jak tady probíhá takováto komplexní léčba. Od českých lékařů se do budoucna určitě chceme učit dál,“ pochvaluje si ukrajinský lékař.

„Po rekonvalescenci se vrátí zpátky na Ukrajinu. Má tam sestřičku, tatínka, celý svůj život. My se o ni budeme s doktorem Savchynem společně starat. Pokud bude něco potřeba, tak to pro ni uděláme,“ říká doktor Zajíček.

„Jizvy, které pacienti jako Julinka mají, bohužel nerostou rovnoměrně s jejich tělíčky. U Julinky se utvořila jizevnatá deformitace nožičky, která jí prsty táhla nahoru a která jí vadila v botičkách. Společně s kolegou Savchynem jsme jizvu otevřeli, prstíky jsme vrátili do původního postavení. Do defektu jsme vložili nový model umělé kůže, který je úplnou novinkou na trhu,“ vysvětluje Zajíček.

„V porovnání s používanými modely u ní hrozí menší výskyt infekčních komplikací, má výborné kosmetické a funkční výsledky,“ dodává.

Vasyl Savchyn je vedoucí lékař popálenin Lvovské oblastní nemocnice. Na operaci navazuje jeho stáž na popáleninové klinice vinohradské nemocnice, kde bude konzultovat se specialisty nejnovější postupy léčby popálenin. Spolupráce navazuje na už probíhající dlouhodobou a intenzivní kooperaci mezi popáleninovými specialisty z ČR a Ukrajiny pod záštitou programu MEDEVAC ministerstva vnitra.

Při operaci vinohradští specialisté použili nový model umělé kůže BTM Polysorb. Jedná se nejmodernější kožní náhradu, zatím byly ve střední a východní Evropě odoperováni pomocí této náhrady kůže pouze dva pacienti, oba v Praze. Australský výrobce umělou kůži určenou pro děvčátko věnoval jako sponzorský dar.

Autor: