Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond dalšího vzdělávání měl nedostatky v proplácení stáží, tvrdí NKÚ

Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA V hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech 2014 až 2016 nezjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) závažná porušení právních předpisů. Zaměřil se hlavně na projekt financovaný z evropských peněz Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2.

Několik nedostatků odhalili kontroloři ale při proplácení stáží, ve kterých stážisté nebo poskytovatelé stáže nedodrželi veškerá pravidla. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila v pondělí mluvčí úřadu Jana Gabrielová.

Fond dalšího vzdělávání existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Vznikl kvůli čerpání peněz z evropských fondů na projekty ke zlepšení zaměstnanosti. Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 má žákům a studentům pomoci získat praxi a ulehčit jim vstup na pracovní trh. 

„Kontroloři zjistili, že FDV proplatil stáže za přibližně 830 000 korun, ačkoliv někteří poskytovatelé stáží a stážisté nesplnili všechny dané povinnosti,“ uvedla mluvčí. Stážisté podle NKÚ například neabsolvovali povinný e-learningový kurz měkkých dovedností nebo individuální poradenství, v jiných případech zase na místě stáže v době kontroly FDV chyběl mentor, který měl stážistu vést. 

Při projektu podpořil FDV téměř 3 000 lidí

Ze stážistů bylo asi 75 procent vysokoškoláků a zhruba 18 procent středoškoláků. Žáků učňovských oborů bylo zanedbatelné množství, uvedl NKÚ. S ohledem na zastoupení pracovních pozic bylo nejvíce smluv uzavřeno na pracovní pozici administrativní pracovník - přibližně 36 procent ze všech uzavřených smluv. Následovala pozice specialista marketingu s přibližně šesti procenty a architekt se zhruba pěti procenty. 

„Náklady na 300 hodin stáže u administrativního pracovníka vycházely na necelých 53 000 korun, u specialisty marketingu na 67 000 a v případě architekta šlo o 90 000 korun,“ konstatoval NKÚ. Z projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 bylo podpořeno 2922 lidí a FDV za stáže proplatil 176 milionů korun. Odměna pro stážisty byla 49 milionů korun, zbylých 127 milionů představovala odměna pro poskytovatele stáží.

Fond dalšího vzdělávání v minulosti opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů. V současné době Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá dva bývalé vedoucí pracovníky ministerstva práce kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....