25. června 2018 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond dalšího vzdělávání měl nedostatky v proplácení stáží, tvrdí NKÚ

Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA V hospodaření Fondu dalšího vzdělávání (FDV) v letech 2014 až 2016 nezjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) závažná porušení právních předpisů. Zaměřil se hlavně na projekt financovaný z evropských peněz Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2.

Několik nedostatků odhalili kontroloři ale při proplácení stáží, ve kterých stážisté nebo poskytovatelé stáže nedodrželi veškerá pravidla. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila v pondělí mluvčí úřadu Jana Gabrielová.

Fond dalšího vzdělávání existuje od roku 2011 jako příspěvková organizace ministerstva práce. Vznikl kvůli čerpání peněz z evropských fondů na projekty ke zlepšení zaměstnanosti. Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 má žákům a studentům pomoci získat praxi a ulehčit jim vstup na pracovní trh. 

„Kontroloři zjistili, že FDV proplatil stáže za přibližně 830 000 korun, ačkoliv někteří poskytovatelé stáží a stážisté nesplnili všechny dané povinnosti,“ uvedla mluvčí. Stážisté podle NKÚ například neabsolvovali povinný e-learningový kurz měkkých dovedností nebo individuální poradenství, v jiných případech zase na místě stáže v době kontroly FDV chyběl mentor, který měl stážistu vést. 

Při projektu podpořil FDV téměř 3 000 lidí

Ze stážistů bylo asi 75 procent vysokoškoláků a zhruba 18 procent středoškoláků. Žáků učňovských oborů bylo zanedbatelné množství, uvedl NKÚ. S ohledem na zastoupení pracovních pozic bylo nejvíce smluv uzavřeno na pracovní pozici administrativní pracovník - přibližně 36 procent ze všech uzavřených smluv. Následovala pozice specialista marketingu s přibližně šesti procenty a architekt se zhruba pěti procenty. 

„Náklady na 300 hodin stáže u administrativního pracovníka vycházely na necelých 53 000 korun, u specialisty marketingu na 67 000 a v případě architekta šlo o 90 000 korun,“ konstatoval NKÚ. Z projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 bylo podpořeno 2922 lidí a FDV za stáže proplatil 176 milionů korun. Odměna pro stážisty byla 49 milionů korun, zbylých 127 milionů představovala odměna pro poskytovatele stáží.

Fond dalšího vzdělávání v minulosti opakovaně sklízel kritiku kvůli vedení svých projektů. V současné době Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá dva bývalé vedoucí pracovníky ministerstva práce kvůli přípravě dotačního podvodu a zneužití pravomoci při transformaci Fondu dalšího vzdělávání.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz