Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fondy se bojí státních dluhopisů

Česko

Emise státních dluhopisů za 20 miliard korun určená pro drobnou klientelu se stane konkurencí pro podílové fondy.

PRAHA Hodnota majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, narůstá výrazně pomaleji, než tomu bylo před finanční krizí. Zajímavý ale bude příští rok, kdy by se na trhu měly objevit státní dluhopisy pro drobné investory. Ty budou znamenat konkurenci pro podílové fondy. Na včerejším setkání s novináři o tom hovořil Josef Beneš, předseda Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Podle odhadů AKAT hodnota majetku Čechů uloženého v podílových fondech stoupne do konce roku na přibližně 232 miliard korun. Na konci třetího čtvrtletí to přitom bylo něco přes 226 miliard korun. „Pokud budeme posuzovat celý letošní rok, objem majetku lidí ve fondech se sníží asi o 22 miliard korun. Důvodem je 30miliardový propad v prvním čtvrtletí letošního roku,“ uvedl Beneš.

Dluhopisy jsou na dlouho a mají příliš malý úrok Zajímavé ale bude podle Beneše sledovat vývoj zájmu lidí o investiční novinku - státní dluhopisy. Ty by se měly objevit v průběhu příštího roku. „Tyto bondy se stanou jen do určité míry konkurencí pro podílové fondy i termínované vklady,“ uvedl včera Beneš. Jak dalece si získají oblibu drobných investorů, je ještě otázkou.

Investiční analytici ale zájem občanů o tyto dluhopisy příliš nepřeceňují. „Neočekávám, že by se o ně domácnosti popraly,“ řekl s nadsázkou Petr Zámečník z investičního serveru Investujeme.cz. „Problémem je jednak dlouhý investiční horizont v délce deseti let a pak i ne až tak atraktivní nominální úrok. Ten by měl být pět procent. Po odečtení všech nákladů ale skutečný výnos může poklesnout pod 3,5 procenta ročně,“ doplnil Zámečník.

Již dnes je možné podle něj na trhu nalézt lepší finanční alternativy při stejné délce investice. „A to jsem ještě pominul fakt, že v příštím roce je možné očekávat růst úrokových sazeb, což státní dluhopisy ještě více znevýhodní,“ dodal Zámečník.

Růst fondů bude pokračovat Prodejci podílových fondů proto zatím nejsou ze státních dluhopisů až tak nervózní. Nárůst majetku fondů o 25 procent ročně, který byl v letech 2002 až do roku 2008, se sice podle Beneše již nikdy nebude opakovat, růsty ale budou nadále pokračovat. Pro příští rok AKAT očekává nárůst o pět až deset procent, a to díky převaze prodeje podílových listů nad jejich odkupy. Letošní nárůst majetku občanů ve fondech byl podle něj způsoben zejména tržním růstem hodnoty aktiv.

Předpovědi ekonomů, že je jen otázkou času, kdy se lidé zase začnou do fondů vracet, se beze zbytku naplňují. V loňském roce a na začátku letošního roku domácnosti masově peníze z fondů vybíraly kvůli obavám z možných ztrát. Často přitom tyto peníze končily na spořicích a termínovaných účtech v bankách.

„Bankovní vklady lidé využívají jako jakousi přestupní stanici, když nevědí, kam s penězi. Až se ekonomická krize a s ní spojená negativní investiční nálada přežene, lidé začnou zase peníze z bank stahovat a začnou opět investovat,“ předpovídal na počátku roku Marek Hatlapatka, bankovní analytik společnosti Cyrrus. A přesně to se děje v poslední době. Řada lidí ale ještě vyčkává s investováním až na příští rok, protože mají stále v živé paměti události z minulého roku. „Jen málo lidí v tu dobu dokázalo s klidnou tváří sledovat, jak jim krize z jejich vkladů ve fondech ukrajovala desítky procent,“ uvedl Lukáš Skolek, analytik Finance.cz.

***

„Neočekávám, že by se domácnosti o dluhopisy popraly,“ říká Petr Zámečník ze serveru Investujeme.cz

Autor: