Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Formulí 1 opět hýbou roztržky

Česko

NÜRBURGRING/PRAHA Klid ve formuli 1 netrval dlouho. Když se před třemi týdny dohodla Mezinárodní automobilová federace (FIA) s Asociací týmů F1 (FOTA) na odstranění navrhovaných rozpočtových stropů, zdálo se, že spory mezi oběma stranami utichly. Jenže středeční schůzka v dějišti nadcházející Velké ceny Německa ukázala, že tomu tak není.

Na setkání se mělo mluvit o návrzích možných úsporných opatření. Osm stájí sdružených ve FOTA však jednání předčasně opustilo, když se z úst závodního ředitele FIA Charlieho Whitinga dozvěděly, že nejsou přihlášeny do příštího ročníku, a proto nemají právo hlasovat. „FIA si teď tak trochu dělá, co chce. Drží stáje v šachu, aby jim sebrala možný čas na přípravu konkurenční série, a také proto, aby se dohodla s pěti týmy, které přislíbily účast pod podmínkou rozpočtových stropů, které nyní už neexistují,“ vysvětluje LN expert a komentátor Tomáš Richtr.

Jádrem celé nynější roztržky je „drobný“ rozpor. Podle FIA budou mít „rebelující“ týmy hlasovací právo až poté, co podepíší novou verzi Concordské dohody - což je memorandum mezi týmy formule 1, FIA a majitelem marketingových práv. Fanoušci mohou být klidní „Jakmile se týmy sdružené ve FOTA přihlásí, nebudou už moci vyhrožovat založením konkurenční závodní série z důvodu smluvních závazků,“ uvedla FIA ve svém prohlášení.

Problémem je, že FIA chce změnit pravidla ještě před podepsáním Concordské dohody. Přitom osm ze třinácti stájí, které se zúčastní příštího ročníku, nemá právo o změnách hlasovat. A zmíněná osmička týmů v čele s Ferrari jsou navíc „velcí hráči“ s miliony fanoušků po celém světě.

„Před třemi týdny ale FIA říkala něco jiného. Tehdy mluvila o tom, že pro všechny týmy bude platit Concordská dohoda z roku 1998 a že všechny stáje během dvou let sníží rozpočty na úroveň začátku devadesátých let. To, co se stalo ve středu, je spíše odplata prezidenta FIA Maxe Mosleyho za to, jak do něj týmy před třemi týdny,kopaly‘,“ líčí Richtr.

Fanoušci však mohou být klidní, další rozštěpení nejprestižnějšího motoristického sportu zřejmě nehrozí. „Podle mě dojde za pár dní k dohodě obou stran. FIA a Max Mosley jen chvíli týmy dráždí. Stáje FOTA, které jsou ve formuli 1 desítky let, totiž na rozdíl od nováčků nyní nemají hlasovací právo. A to musí FOTA urážet,“ dodává Richtr.

Autor: