Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Foster se radil s iPodem a vychytal United pohár

Česko

LONDÝN/PRAHA Hraje se finále anglického Ligového poháru, uběhlo již 120 minut bez vstřeleného gólu a na řadu přichází penalty. Mladý brankář Manchesteru United Ben Foster sedí na lavičce s iPodem. Nerozptyluje se však poslechem oblíbené hudební kapely. Z videonahrávky studuje zakončování pokutových kopů fotbalistů Tottenhamu.

Ne, to není vtip. Pětadvacetiletý Foster nezanedbal přípravu a stal se hrdinou rozhodujícího rozstřelu. „Nejdříve jsem zhlédl video na iPodu a pak mi trenér řekl, že O’Hara určitě vystřelí napravo. Vyšlo to,“ popisoval klíčovou situaci Foster, který následně zneškodnil O’Harův pokus a zajistil tak Manchesteru vítězství.

„Je to neobvyklé,“ divil se Špit Až do neděle bylo nejinovativnějším řešení německého gólmana Jense Lehmanna. Na důležité zápasy nosil papírek zastrčený ve štulpně s poznámkami o soupeřově kopací technice.

S jednodušším a modernějším nápadem ale přišel nyní na Old Trafford trenér brankářů Eric Steel. „Je to opravdu užitečná pomůcka, iPod můžete použít kdykoliv přímo na místě dění,“ chválil si Foster. Zatímco většinu fotbalové veřejnosti Steelův nápad pobavil, konzervativní vedení UEFA nebo FIFA nadšení asi sdílet nebude. Jenže nařízení, které by zakazovalo používat podobné přehrávače během zápasových přestávek, zatím neexistuje.

Nad novou pomůckou se pozastavil i brankář Jablonce Michal Špit, známý tím, že na důležité zápasy shromažďuje informace o způsobu, jakým zahrávají penalty hráči soupeře. „Je to neobvyklý posun kupředu. Zatím jsem si bral jen poznámky do šatny, něco podobného by mě ani nenapadlo,“ divil se.

Ani přehrávač v kapse podle něj úspěch automaticky nezaručí. „Podobné video mu sice mohlo pomoct, ale brankář se vždy musí rozhodnout v několika vteřinách přímo na hřišti,“ myslel si Špit.

Do základní sestavy Manchesteru United zatím Fostera nepustí výborný veterán Edwin van der Sar, ale přesto v něm trenér Alex Ferguson vidí potenciální hvězdu. „Patří mu budoucnost. Vždycky jsem v něj měl velkou důvěru a tohle finále ho ještě posílí. Jednou bude nejlepším gólmanem Anglie,“ předpověděl Ferguson. Třeba ho na vrchol dovede i další inovativní použití techniky.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...