Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbal vypadal jako Avatar

Česko

PRAHA Měli pocit, jako by Wayne Rooney vybíhal na hřiště přímo vedle nich. Přitom seděli u piva v jednom z osmi vybraných sportbarů ve Velké Británii a Irsku, kde si nasadili brýle a nechali se pohltit trojrozměrným obrazem z televize.

Historicky první 3D sportovní přenos z utkání anglické ligy mezi fotbalisty Arsenalu a Manchesteru United vyvolal rozdílné reakce. „Byl to úžasný zážitek. Nejlepší moment přišel, když se hráči řadili v tunelu. Měl jsem pocit, že se jich můžu dotknout,“ řekl John Cormican, sledující nedělní šlágr Premier League v jedné z dublinských hospod. Jiní tolik nadšení nebyli. „Zápas mi připomínal spíš počítačovou hru. Nejsem si jistý, jestli bych si kvůli tomu koupil nový televizor,“ poznamenal další divák unikátního experimentu Pat O’Mahony.

Těžko odhadnout, jakou má fotbalová trojrozměrná show využívající stejnou technologii jako nejnovější filmový hit Avatar šanci na další uplatnění. Jisté je, že speciální kamery se dvěma objektivy nebudou chybět ani na mistrovství světa v Jižní Africe.

Čeští fanoušci si budou muset na první trojrozměrný přenos ještě počkat. „Nějaké testy už proběhly, ještě čekáme, který z dostupných systémů pro výrobu 3D obrazu se stane nosným,“ říká ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

V Česku zatím nejsou dostupné ani televize a dekodéry, které jsou schopné trojrozměrný signál přijímat. „První by se měly objevit na trhu v dubnu,“ říká Jan Kužník ze serveru Technet.cz. Podle jeho odhadu bude novinka využívána hlavně při hromadném sledování přenosů v restauracích nebo kinech. Stálé 3D vysílání se zatím asi neuchytí, rychlé pohyby totiž u mnoha diváků vyvolávají bolesti hlavy.

Autor: