Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalové Brno zakoupilo detektor lži

Česko

BRNO Brněnští fotbalisté dostali od vedení klubu pokuty za špatné výkony v podzimní části sezony, po níž jsou v prvoligové tabulce až předposlední, a tedy v bezprostředním ohrožení sestupem.

Dalším nezvyklým opatřením v brněnském klubu bude i zavedení pohovorů na detektoru lži, které by měli podstoupit jak hráči, tak i vedení. Přístroj už má Zbrojovka ve svém vlastnictví.

„Pokuty za špatné podzimní výkony dostali všichni hráči. Jsou ve výši pětadvaceti procent jejich základního platu. Postih byl v souladu s disciplinárním řádem,“ vysvětlil majitel klubu Roman Pros.

Na jednoho hráče je tak možný postih až do výše 150 tisíc korun. Na klubovém webu je jako konkrétní důvod trestu uvedeno „nevynaložení potřebného úsilí dle svých možností a schopností k dosažení cílů sportovního kolektivu“. Sankci pocítí brněnští fotbalisté v listopadové výplatě.

Používání detektoru lži má v budoucnu zamezit dohadům, zda byly některé zápasy fotbalistů Brna ovlivněny. Všichni noví hráči, kteří přijdou do brněnského celku, budou mít ve smlouvě klauzuli, že dvakrát za sezonu podstoupí na tomto zařízení test.

„Chceme tím dokázat, že se v klubu neděje nic nekalého ze strany našich hráčů ani vedení,“ dodal Pros, podle nějž budou jednotliví hráči při testech odpovídat na jednoduché otázky. Například zda byl jejich výkon ovlivněn něčím jiným než zraněním nebo zda si vsadil na porážku svého týmu.

„Bude se jednat o věc mezi klubem a hráčem. Výsledek nebude nikde zveřejněn. Je to klasický vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,“ uvedl Pros.

K pořízení a užití zvláštní novinky se vedení brněnského klubu rozhodlo poté, co v podzimní části ligy vyhráli jen pět ze sedmnácti zápasů.

***

MIZERNÝ PODZIM A JEHO NÁSLEDKY

* Trenér Karel Večeřa měl Brno pozvednout, ale jeho fotbalisté přezimují po žalostném podzimu na předposledním, 15. místě ligové tabulky. Horší je pouze nováček z Ústí nad Labem. * Zbrojovka vyhrála jen pět ze sedmnácti zápasů, ve všech zbylých utkáních poznala pouze porážky. Jejím jediným světlým momentem bylo říjnové domácí vítězství 7:0 nad Slováckem. * Večeřa hodnotil brněnskou krizi

takto: „Kdybych netrénoval Brno, ale nějaký jiný klub, tak bych s tím už možná sekl. Všechno se to nakumulovalo, a na podzim tak vyvrcholilo neúspěšné období. Nebylo tu kvalitní posílení kádru, v posledních letech se také zapomnělo pracovat s mládeží.“ * Klub prochází hráčskou čistkou. Do jarní části nepočítá s obránci Martinem Hudcem, Josefem Hamouzem a Františkem Dřížďalem. Brankářská opora Martin Lejsal odmítl prodloužit smlouvu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: